Guvernul promite că angajații vor fi mai bine protejați împotriva hărțuirii la locul de muncă, dar și în afara lui, chiar și în ceea ce privește comunicarea online. E vorba despre un proiect de lege care acoperă și alte persoane care au legătură cu locul de muncă respectiv.
Ministerul Muncii anunță că executivul că a aprobat proiectul de lege prin care România aderă la Convenția Organizaţiei Internaţionale a Muncii 190/2019 privind eliminarea violenței și a hărțuirii la muncă.
Concret, angajații vor fi mai bine apărați împotriva violenței și hărțuirii la muncă. Practic vor fi considerate acte de hărțuire și violență:
Conform Ministerului Muncii, angajații vor fi protejați nu numai la locul de muncă, dar și în alte spații în care hărțuirea este considerată că are legătura cu munca:
Proiectul de lege prevede și faptul că nu doar angajații vor fi protejați de hărțuire, ci și alte persoane care au legătură cu locul de muncă respectiv: