Ministrul Marcel Boloș amenință cu demisia în interiorul coaliției de guvernare. Oficialul de la Finanțe e nemulțumit de felul în care se pun în practică măsurile fiscale discutate și e îngrijorat privind deficitul bugetar. Pe de altă parte, el recunoaște că evită să se înscrie în PNL pentru că alegerea lui este biserica, cel puțin în acest moment.
Îngrijorat de modul cum evoluează deficitul bugetar, ministrul Finanțelor recunoaște că a vrut să își dea demisia și nu neagă acest scenariu nici acum.
„Da, am spus acest lucru. Am dorit să-mi dau demisia pentru că nu pot să avansez cu niciuna dintre măsurile discutate, astfel încât să avem această ajustare și reintrare într-o normalitate. Nu neg în continuare. E dreptul meu. Dacă nu putem să facem nimic” a dezvăluit Marcel Boloș la Digi24.ro.
Oficialul consideră că finanțele țării sunt o responsabilitate imensă și trebuie luate măsuri imediate.
”Ministrul de Finanțe are o responsabilitate anume. A fost o discuție verbală. Am spus că dacă noi la nivel intern nu suntem în măsură să luăm aceste măsuri, atunci vom apela la ajutor extern, la FMI. În domeniul Finanțelor nu poți să te joci cu finanțele României. Chiar dacă sunt dur uneori, trebuie să spun adevărul”, a declarat Boloș.
Ministrul Finanțelor consideră are o responsabilitate în plus față de ceilalți miniștri pentru că trebuie să aleagă între viața bisericească și cea de partid.
„Eu am în spate o responsabilitate suplimentară față de ei și eu trebuie să decid între viața bisericească și cea de partid și, deocamdată, prefer biserica”, a mai spus el.
Boloș a completat că PNL nu îl presează să se înscrie în rândurile sale.
„Nu mă determină să iau o decizie. Pentru moment alegerea mea este biserica”, a conchis ministrul Finanțelor.
Ministrul a mai adăugat că este preot misionar și că așa vrea să rămână în continuare.