Guvernul a decis că toate cardurile de energie vor fi valabile mai mult timp. Mai exact, valabilitatea acestora a fost prelungită până la 31 mai 2024 pentru ca toți românii să poată face plățile necesare.
Una dintre cele mai importante măsuri sociale decontate anul trecut din fonduri europene, sprijinul pentru plata energiei, a ajutat 2,8 milioane de locuințe.
”Pentru că 1,1 milioane beneficiari încă mai au bani pe carduri, era vital să luăm această decizie pentru ca măsura de ajutor pentru facturi să nu se risipească”, a declarat premierul Marcel Ciolacu.
Mai exact, românii beneficiari ai cardurilor de energie aveau posibilitatea să le mai utilizeze doar până la 31 martie 2024, data la care acestea urmează să expire. Acum, valabilitatea cardurilor de energie a fost prelungită până la 31 mai 2024, conform Antena3.

Cardurile pot fi folosite atât pentru achitarea facturilor curente, cat și a celor restante, exclusiv pentru consumul de energie de la adresa de domiciliu a beneficiarului.
Mai mult decât atât, beneficiarii pot efectua mai multe plăți către diferiți furnizori până când suma disponibilă pe card este epuizată.