WORLD

Ce se știe și ce nu se știe despre pana masivă de curent din Spania: 60% din producția de energie electrică a dispărut în cinci secunde

Ce se știe și ce nu se știe despre pana masivă de curent din Spania 60 din producția de energie electrică a dispărut în cinci secunde
Foto: El Pais

Ce se știe și ce nu se știe despre pana masivă de curent din Spania. În ciuda ipotezelor care au apărut în timpul orelor fără alimentare, Guvernul este reticent în a specula cauzele penei de curent.

Luni, timp de cinci secunde, la 12:32, 15 gigawați (GW) generați de electricitate au dispărut brusc din sistemul din Spania. Surse guvernamentale explică că echivala cu 60% din energia electrică consumată în țară la acel moment, scrie ElPais.

Ce se știe și ce nu se știe despre pana masivă de curent din Spania. Nu e exclusă nicio ipoteză

A durat doar acele cinci secunde pentru a dezlănțui haosul în această luni. Sistemul s-a prăbușit, dar cauza rămâne un mister.

Peninsula se confruntă cu o întrerupere masivă și istorică care a lăsat Spania continentală și Portugalia fără energie electrică.

„În cei peste 40 de ani în care sunt în acest sector, nu am văzut niciodată așa ceva”, spune Jorge Fabra , care a fost președinte al Red Eléctrica timp de un deceniu.

Până după-amiază, curentul fusese restabilit în unele părți ale țării. Dar întrebarea principală care rămâne este ce s-a întâmplat.

„Nu excludem nicio ipoteză”, a declarat prim-ministrul Pedro Sánchez la o conferință de presă în jurul orei 18.00. „Nu știm cauzele”, a insistat președintele, crescând și mai mult incertitudinea cu privire la această situație istorică de energie zero din țară.

Iată ce se știa și ce nu se știa de luni seara.

Când a început pană de curent?

La ora 12:32, în rețelele electrice a fost detectată o „fluctuație foarte puternică a fluxurilor de energie”.

Și această fluctuație s-a datorat unei pierderi de producție, adică unei scăderi a producției de energie electrică, care în Spania provine în principal din centrale nucleare, hidrocentrale, cicluri combinate și parcuri solare și eoliene.

Această pierdere de putere a fost cauzată de dispariția a 15 GW de generație timp de cinci secunde. Pentru a înțelege amploarea problemei, cele cinci centrale nucleare din Spania au o capacitate instalată de 7,4 GW.

Fluctuațiile cauzate de această scădere, ale cărei cauze sunt încă investigate, au declanșat la rândul lor deconectarea sistemului electric spaniol de cel european, care are la bază o interconectare cu Franța.

Această deconectare „a dus la prăbușirea” sistemului și la întreruperea generală care a rezultat, potrivit Eduardo Prieto, director al Serviciilor Operaționale pentru Rețeaua Electrică, într-o conferință de presă inițială de la 14:30.

Apoi, la ora 19:00, Pietro a apărut din nou pentru a reitera această explicație. Acest oficial al operatorului de sistem a subliniat că acesta este un „eveniment absolut excepțional”, deoarece un „eveniment de această natură” nu a avut loc niciodată în Spania.

Când se va rezolva problema?

Prieto indicase la ora 14:30. restabilirea completă a serviciului în Spania ar dura între șase și zece ore. Și că va fi „gradual și progresiv”. Însă, în apariția sa de după-amiază, nu a specificat numărul de ore necesare pentru ca sistemul să se refacă complet.

Guvernul spaniol a declarat o criză a energiei electrice în urma panei de curent și au început lucrările de restabilire a curentului.

Tehnicienii Red Eléctrica și cei de la companiile electrice lucrează acum la restabilirea curentului, care a început în zonele din apropierea Franței.

Odată ce tensiunea este restabilită în sistem și livrată centralelor electrice, acestea pot reporni și reveni la normal.

Până la ora 17:30, curentul fusese restabilit în zone din Catalonia, Aragon, Țara Bascilor, Galiția, La Rioja, Asturias, Navarra, Castilia și León, Extremadura și Andaluzia, potrivit Red Eléctrica.

La 18:45, aceeași agenție a raportat că zonelor în care puterea a început deja să fie restabilită „li se alătură acum și altele din Madrid, Comunitatea Valenciană, Murcia și Castilla-La Mancha”. La ora 21:30, potrivit lui Prieto, 35% din aprovizionare era deja acoperită în Spania.

Ce a cauzat blocarea sistemului?

Nici Pedro Sánchez, nici Prieto, nici nicio sursă oficială nu au explicat ce a cauzat această criză energetică fără precedent.

„Nu vom specula”, insistă surse oficiale guvernamentale. Sánchez, în scurta sa apariție fără întrebări, a insistat ca „informații de origine dubioasă” să nu fie răspândite.

A fost din cauza unui fenomen meteorologic?

În orele de întrerupere a media, au fost emise ipoteze despre cauza declanșării acestei crize, unele dintre ele negate.

Reuters a raportat că REN (Redes Energéticas Nacionais, echivalentul Red Eléctrica din Spania) a prezis că un fenomen meteorologic ciudat în Spania ar putea fi cauza panei de curent. Dar surse din această organizație au negat această informație, care arăta la o presupusă schimbare a temperaturilor în Spania interioară.

Ar putea fi un atac cibernetic?

De la pauza masivă de curent, o altă speculație a fost cea a unui atac cibernetic. Primul care a afirmat acest lucru mai ferm a fost președintele Guvernului Regional Andaluz, Juan Manuel Moreno, care a declarat că, potrivit informațiilor furnizate de centrul regional de securitate cibernetică, „totul indică faptul că o întrerupere de această amploare se poate datora doar unui atac cibernetic”.

Președintele andaluz a recunoscut că a ajuns la această concluzie fără confirmarea La Moncloa sau a oricărei alte instituții: „Doar cu datele noastre”.

Câteva ore mai târziu, vicepreședintele Comisiei Europene Teresa Ribera a declarat la Bruxelles că, după ce a contactat autoritățile spaniole și portugheze, „nu există niciun indiciu că ar fi fost provocat”.

Centrul Criptologic Național, care face parte din Centrul Național de Informații (CNI), a declarat pur și simplu că investighează ipoteza atacului cibernetic.

Spania a devenit una dintre țările care primește cele mai multe atacuri cibernetice considerate critice datorită gravității lor deosebite, cu câteva sute pe an. Comandamentul Cibernetic Comun, care face parte din Ministerul Apărării, investighează și posibila origine cibernetică a întreruperii.

Ar fi posibil un atac cibernetic de o asemenea amploare?

Pregătirea și executarea unui atac cibernetic care oprește electricitatea în aproape două țări întregi este foarte complexă. Este nevoie de o operațiune coordonată care realizează mai multe obiective simultan.

„O întrerupere de această amploare cauzată de un atac cibernetic ar fi complicată, deoarece există multe rețele electrice segmentate”, spune specialistul în amenințări cibernetice Martín Vigo. Și odată ce s-a produs, nici analiza rețelelor pentru a găsi sursa atacului nu este ușoară.

„Atacuri cibernetice asupra rețelelor electrice sunt posibile în teorie și în practică, deoarece infrastructurile energetice sunt sisteme foarte complexe, pline de vulnerabilități”, spune Lukasz Olejnik, expert la King’s College din Londra.

„Un atac, de exemplu, ar putea viza transformatoare sau substații, dăunând hardware-ului până când acesta începe să eșueze. Dar coordonarea unui atac atât de mare și sincronizat ar fi extrem de dificilă”.

A mai avut loc un astfel de atac în trecut?

În Spania, nu a existat niciun indiciu că așa ceva s-a întâmplat până acum. Singurele precedente de succes de până acum au avut loc în Ucraina în 2015 și 2016, cu Rusia ca vinovat.

„Alte cazuri au fost pur și simplu demonstrații, încercări eșuate sau simple zvonuri”, spune Olejnik, inclusiv un alt atac împotriva Ucrainei în 2022. Toată vizibilitatea necesară este oferită de echipele oficiale însărcinate să investigheze dacă a avut loc într-adevăr un atac:

„Se pot imagina alte scenarii, dar nu prea are rost să speculăm acum: pur și simplu nu avem suficiente date, pur și simplu. „Nu există nici un „semn clar” care să ne permită să spunem cu certitudine că o astfel de întrerupere se datorează unui atac cibernetic.

Tot ceea ce am văzut până acum ar putea fi explicat și prin cauze normale, non-răuțioase. De aceea este important să investigăm și să evităm să cădem în zvonuri sau dezinformare.”

 

malina@mediaflux.ro Absolventă de Drept, dar atrasă iremediabil de jurnalism. Un drum lung, greu, dar întotdeauna frumos, fie că a fost vorba de jurnalism ... vezi toate articolele