NEWS

Concluziile criminaliştilor în cazul exploziei de la Crevedia. Explicația brutală a tragediei: totul s-a rezumat la bani

Concluziile criminaliştilor în cazul exploziei de la Crevedia. Explicația brutală a tragediei totul s-a rezumat la bani
Foto: MediaFlux

Se apropie finalul anchetei în cazul tragediei în urma căreia şi-au pierdut viaţa şase oameni, iar mai multe locuinţe au fost distruse. Astăzi au fost făcute publice concluziile criminaliştilor în cazul exploziei de la Crevedia.

O instalaţie neautorizată ar fi dus la scurgerea de gaze care a provocat explozia, arată raportul Institutului de Expertize Criminalistice.

Concluziile criminaliştilor în cazul exploziei de la Crevedia. Cum încercau angajații să ”eficientizeze” timpii

Este vorba mai exact de o pompă improvizată şi neomologată, o instalaţie care nu era etanşă. Experţii criminalişti au concluzionat că incendiul s-a produs din cauza unor scurgeri de gaze, în momentul în care s-a încercat transferarea gazului dintr-o autocisternă în alta.

De altfel, tot asta au constatat şi specialiştii Insemex Petroşani, care vorbesc şi de un nor de gaze explozive, care s-a format pe un perimetru de aproximativ 40 de metri, inclusiv deasupra staţiei GPL.

Ce nu s-a stabilit cu exactitate până acum: sursa izbucnirii flăcărilor.

 ”Din punctul meu de vedere, putem subsuma tragedia de la Crevedia la un singur cuvânt: bani. Transvazarea se făcea cu o pompă de debit mare pentru a descărca dintr-o cisternă în alta cantitatea de GPL şi pentru a eficientiza timpii”, a precizat avocatul Adrian Cuculis.

Șase morți și 50 de răniți

Şase persoane au murit în urma exploziei produse la sfârşitul lunii august 2023, la o staţie GPL din Crevedia. De asemenea, peste 50 de alți cetățeni aflați în preajma stației GPL au fost răniţi.

Multe case din zonă au fost afectate de suflul exploziilor. Răniţii au fost transportaţi la spitale din Capitală, dar şi din străinătate.

Ulterior, s-a stabilit că staţia GPL din Crevedia funcţiona din iulie 2020 fără autorizaţie de securitate la incendiu.

Procurorii au susţinut că incendiul şi exploziile au fost cauzate, cel mai probabil, de scurgerile de gaze de la autocisternele sau cisternele depozit amplasate în curtea firmei şi de existenţa unei surse de aprindere.

 

malina@mediaflux.ro Absolventă de Drept, dar atrasă iremediabil de jurnalism. Un drum lung, greu, dar întotdeauna frumos, fie că a fost vorba de jurnalism ... vezi toate articolele