NEWS

Crește populația României. Numărul imigranților a depășit numărul românilor care au plecat

Crește populația României. Numărul imigranților a depășit numărul românilor care au plecat
Foto: Pixabay

Conform ultimelor date INS, crește populația României. Principalul motiv este numărul mare de imigranți străini care au venit în țara noastră, număr care îl depășește pe cel al românilor care au părăsit țara. Din păcate, procesul de îmbătrânire al populației continuă.

Crește populația României datorită imigranților

La 1 ianuarie 2024 populația rezidentă a fost de 19.064.409 persoane, în creștere cu 9,9 mii persoane față de 1 ianuarie 2023.

Fenomenul de imigrare constituie principalul motiv al creșterii populației țării în anul 2023. Astfel, soldul migrației internaționale în anul 2023 a fost pozitiv, numărul imigranților depășind numărul emigranților cu 82 mii persoane.

În cursul anului 2023, femeile sunt majoritare în rândul emigranților (52,4%) și în rândul imigranților, bărbații au fost majoritari (57,4%).

Populația urbană, precum şi cea de sex feminin sunt majoritare (51,9%, respectiv 51,4%).

La 1 ianuarie 2024, populația rezidentă din mediul urban a fost de 9898 mii persoane, în scădere cu 0,4% față 1 ianuarie 2023. Populația feminină la 1 ianuarie 2024 a fost de 9790 mii persoane, în scădere cu 0,2% față de aceeași dată a anului precedent.

Îmbătrânirea populației continuă

Procesul de îmbătrânire demografică s-a adâncit, comparativ cu 1 ianuarie 2023 remarcându-se creșterea ponderii populației vârstnice (de 65 ani şi peste) cu 0,3 puncte procentuale (de la 19,7% în 2023 la 20,0% la 1 ianuarie 2024).

Ponderea populației de 0-14 ani în total populație a stagnat la 16,2%. Indicele de îmbătrânire demografică a crescut de la 121,7 (la 1 ianuarie 2023) la 123,8 persoane vârstnice la 100 persoane tinere (la 1 ianuarie 2024).

Raportul de dependență demografică a crescut de la 56,0 (la 1 ianuarie 2023) la 56,8 persoane tinere și vârstnice la 100 persoane adulte (la 1 ianuarie 2024), conform INS.

 

 

Elena Șerban nu s-ar vedea făcând altceva decât presă. După ce a studiat Mass Media și Publicitate la SNSPA, a mers direct către televiziune în 2003. A fost, pe rând, reporter, redactor, productor ... vezi toate articolele