Camera Deputaților a votat o inițiativă PMP veche de 4 ani, anunță Ionuț Simionica, om politic din partea Partidului Mișcarea Populară. Conform acestuia, noua lege salvează viețile bistrițenilor și ale românilor, fiind vorba despre obligativitatea iluminatului public al trecerilor de pietoni din toată țara.
Prezentăm mai jos mesajul transmis de liderul PMP după vestea privind votul legii vechi de patru ani:
„Tot timpul mi-am dorit să rămână ceva bun în urma mea și mă bucur să văd că munca pe care am depus-o în Parlament dă roade.
Camera Deputaților a adoptat astăzi un proiect de lege inițiat de mine în 2018 care salvează viețile bistrițenilor și ale românilor.
Inițiativa mea legislativă obligă administrațiile publice, locale și naționale, să asigure iluminatul public al trecerilor de pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare sau marcaje.
Este vorba de trecerile de pietoni de pe drumuri europene, naționale și drumuri de interes județean situate în localități. Sistemele de iluminat public folosite trebuie să fie performante din punct de vedere energetic.
Legea a fost votată de 268 de deputați, fără nici un vot împotrivă.
Legea va fi trimisă spre promulgare la Președintele României și va intra în vigoare după publicarea ei în Monitorul Oficial.
💯Am spus în mai multe rânduri și repet, valoarea unui politician se măsoară în proiectele sale care aduc schimbări pozitive în viața oamenilor.Dragi bistrițeni, continuăm împreună!”, a transmis Ionuț Simionica, lider PMP.
Ionuț Simionca este un politician român, ales deputat de Bistrița-Năsăud din partea PMP în 2016