Statul rus continuă cu batjocura la adresa familiei disidentului Aleksei Navalnîi. Justiția din Federația Rusă a respins procesul deschis de mama opozantului împotriva coloniei penale, unde Navalnîi și-a găsit sfârșitul. Motivul invocat frizează absurdul.
Plângerea trebuia depusă de Aleksei Navalnîi în persoană și nu de rudele acestuia, deși, cât timp a fost în viață, Navalnîi a depus numeroase sesizări privind lipsa asistenței medicale în colonia penală.
Iulia Navalnaia, văduva lui Aleksei este de părere că adevăratul motiv pentru care judecătorii nu au dat curs cererii ține de faptul că pe durata procesului s-ar fi făcut publice înregistrări video dure și alte informații cheie care ar fi ajuns în atenția opinie publice internaționale.
Familia și apropiații lui Aleksei Navalnîi l-au acuzat în repetate rânduri pe Vadimir Putin de uciderea dizidentului rus, o acuzație pe care liderul de la Kremlin a respins-o categoric. Navalnîi a mai fost otrăvit cu un agent neurotoxic din perioada URSS-ului. Într-un final a fost tratat într-un spital din Germania, iar autoritățile de la Berlin i-au sugerat să nu revină în Rusia.

Ivan Jdanov, un fost consilier al lui Aleksei Navalnîi a explicată că instanța din micul orăseș Labytnangi din proximitatea închisorii a respins plângerea pe motiv că reclamantul trebuia să fie Navalnîi.
„Alexei a intentat de multe ori procese pentru neacordarea de îngrijiri medicale în colonii. Acum că a fost ucis, ei resping plângerea familiei sale în termeni batjocoritori”, a scris Jdanov pe aplicaţia Telegram.
Aleksei Navalnîi a murit pe 16 februarie la vârsta de 47 de ani. Opozantul ar fi căzut secerat în timp ce se antrena. Apropiații acestuia au declarat ulterior că în certificatul de deces s-a consemnat faptul că ar fi murit din cauze naturale, potrivit Reuters.

Ulterior, Liudmila Navalnaia, mama dizidentului a călătorit 2.000 de kilometri până în orașul arctic Salekhard la 2.000 de kiloemtri de Moscova, pentru a recupera trupul neînsuflețit și pentru a-l înmormânta creștinește. Însă, anchetatorii au refuzat să-i predea trupul până când n-a acceptat să-l îngroape fără înmormântare publică.
Într-un final autorităție au dispus eliberarea cadavrului, iar la ceremonia de înmormântare au luat parte mii de oameni, într-o acțiune de sfidare a Kremlinului.