Gabriela Szabo și soțul ei, Zsolt Gyongyossy, au fost audiați de DNA în calitate de martori în dosarul în care este anchetat primarul din Corbeanca. Valeriu Anton este acuzat că a fost implicat într-o serie de afaceri ilicite cu terenuri, anunță știripesurse.ro.
”Gabriela Szabo este audiată, în calitate de martor, la Direcția Națională Anticorupție, în dosarul primarului de la Corbeanca, Valeriu Anton. Împreună cu ea este audiat, tot în calitate de martor, și soțul său – Zsolt Gyöngyössy”, au declarat sursele judiciare, în exclusivitate pentru Gândul.ro.
VĂ RECOMANDĂM ȘI: Calendar admitere liceu 2023. Cum se completează fișa de înscriere la liceu în 2023
„Mai mulți proprietari din Corbeanca am achiziționat un pământ și, astăzi, suntem invitați la DNA. Sunt martor, am achiziționat terenul acum foarte mulți ani, nu-mi place să vorbesc despre așa ceva. Am pus la dispoziția DNA actele de cumpărare a unei parcele de 1000 de metri care se află chiar în spatele casei, actele sunt perfect legale, tranzacția am făcut-o prin mandatar și notar”, a menționat Gabriela Szabo, informează Gândul, citat de știripesurse.ro.

Conform sursei inițiale care citează surse judiciare, se pare că proprietarul a vândut mai multe parcele dintr-un teren retrocedat, aflat în imediata apropiere a pădurii Corbeanca unui număr de 65 familii.
CITEȘTE MAI MULTE DESPRE: Rezultate Evaluare Națională 2023! Model de cerere pentru contestaţie | UPDATE
Primarul comunei ilfovene Corbeanca, Anton Valeriu, împreună cu nepotul acestuia, Robert Ilie Mihăilă, au fost reținuți de DNA sub acuzațiile de luare de mită, spălare a banilor și instigare la spălare a banilor. Tribunalul Capitalei a dispus atunci ca el să fie cercetat în libertate.
NU RATA INFORMAȚII DESPRE: Avertismentul directorului ANM Elena Mateescu privind vremea! Se așteaptă noi fenomene extreme în România
Decizia Tribunalului București a fost atacată cu apel de procurorii anticorupție, iar Curtea de Apel București le-a dat câștig de cauză.