NEWS

Ilie Bolojan anunță concedieri în rândul polițiștilor locali. Cum explică decizia

Ilie Bolojan anunță concedieri în rândul polițiștilor locali. Cum explică decizia
sursa foto: Poliția Locala Barlad

Ilie Bolojan anunță concedieri în rândul polițiștilor locali. Aceasta este una din principalele măsuri care va face parte pachetul de măsuri „privind reforma administrației publice locale”, a anunțat vineri premierul

El a anunțat consultările cu primarii din marile orașe ale țării pentru a crește norma de un polițist la mia de locuitori.

Ilie Bolojan anunță concedieri în rândul polițiștilor locali. Buzăul, dat exemplu negativ

„A doua măsură pe care o propunem este limitarea numărului de polițiști locali, în sensul în care norma de azi, de la un polițist la 1.000 de locuitori să fie majorată. Cât? Rămâne să stabilim cu primăriile în principal reședințe de județ unde avem cel mai mare număr de polițiști locali din România”, a declarat premierul.

El a numit municipiul Buzău drept un exemplu de oraș cu un număr mult prea mare de polițiști locali.

„Și aici avem situații în care suntem la extreme. Avem orașe care au un polițist la 2.000 de locuitori și avem alte orașe, de dimensiuni asemănătoare, care au număr de polițiști care depășește limita legală.

De exemplu Buzău este în această situație. Nu reușește să îi aducă în limita legală din cauza proceselor care trenează de ani de zile”, a declarat Ilie Bolojan.

Nu a scăzut infracționalitatea, spune premierul

Situația din teren a arătat că nu există diferențe majore între orașele unde primăriile au angajat un număr mare de polițiști locali și cele care funcționează cu un număr redus.

„Nu s-a constatat ca într-un oraș cu un număr mic de polițiști să avem infracționalitate, să avem probleme de curățenie scăpate de sub controlar, iar în oraș cu personalul poliției locale supradimensionat lucrurile să fie total diferite”, a spus Bolojan.

Această decizie va fi însoțită de măsuri de evitarea a suprapunerii de competențe între Poliția Locală și Poliția Română, precum și prin organizarea de dispecerate comune ale celor două instituții.

 

malina@mediaflux.ro Absolventă de Drept, dar atrasă iremediabil de jurnalism. Un drum lung, greu, dar întotdeauna frumos, fie că a fost vorba de jurnalism ... vezi toate articolele