NEWS

Impozite mai mari pentru șoferi în 2026. Autoturismele cu motoare hibrid, taxate la sânge

Impozite mai mari pentru șoferi în 2026. Autoturismele cu motoare hibrid taxate la sânge
Impozitele la mașini Sursă foto: colaj Mediaflux

Șoferii trebuie să se pregătească pentru impozite mai mari în 2026. Este vorba despre cei care au autoturisme cu motor hibrid și, în funcție de puterea motorului, li se va calcula taxa pe care o vor plăti anul viitor.

Impozite mai mari în 2026

Autoturismele echipate cu motoare hibrid vor fi impozitate la fel ca cele pe benzină și motorină. Cu alte cuvinte, taxa se va calcula în funcție de mărimea motorului și de cât de mult poluează mașina.

De exemplu, pentru un autoturism cu o capacitate cilindrică de 1,5 litri, impozitul va ajunge la aproape 130 de lei. Taxa crește pentru mașinile mai puternice.

De exemplu, pentru un motor de 2,5 litri, șoferul trebuie să plătească în jur de 990 de lei, însă impozitul poate ajunge și la 2.200 de lei pentru un vehicul cu o capacitate cilindrică de 3 litri.

Potrivit noilor reglementări, primăriile pot acorda prin hotărâri de consiliu local o reducere de cel mult 30 la sută, față de 95 la sută în prezent.

De exemplu, în Capitală, toate cele 6 sectoare vor avea aceleași impozite, după ce vor fi votate de Consiliul General. Pentru moment, proiectul Primăriei Generale a fost pus în dezbatere publică, transmite Protv.

Vehiculele noi cu normă de poluare actualizată Euro 6 și în curând Euro 7 sunt avantajate față de vehiculele vechi, dar nu este suficient pentru că această creștere nu este ridicată ca să devieze preferințele românilor și costul de utilizare a vehiculelor – dar și de deținere – de la vehicule mai vechi la cele noi.

Este o primă măsură, pot fi adoptate și alte măsuri astfel încât poluarea să fie taxată suplimentar, se poate lucra la taxa de drumuri sau la celelalte impozite și taxe., a explicat Adrian Sandu, secretar general Acarom.

Scutirea de impozit pentru mașinile electrice va fi eliminată, iar proprietarii vor trebui să plătească anual 40 de lei.

Elena Șerban nu s-ar vedea făcând altceva decât presă. După ce a studiat Mass Media și Publicitate la SNSPA, a mers direct către televiziune în 2003. A fost, pe rând, reporter, redactor, productor ... vezi toate articolele