Sâmbătă, 14 mai, în București, ai ocazia să participi la unul dintre cele mai ofertante evenimente organizate în domeniul aviației în ultima vreme. Timp de câteva ore bune, tinerele și tinerii interesați să pornească o carieră în domeniul aviației ca și însoțitor de bord au ocazia să afle tot ce-i interesează despre acest domeniu.
Train Aviation, prima agenție românească de training și recrutare pentru însoțitori de bord corporate, organizează la Hotelul Ramada din București, Open Day, ziua porților deschise care se desfășoară între orele 10:00 și 14:00. Mai mult decât atât, cei care visează să devină însoțitori de bord vor avea ocazia, în aceeași zi, să se înscrie la CURSUL INIȚIAL – Atestat de Însoțitor de Bord EASA care, după 5 zile de studii teoretice intensive și una de practică, îi va aduce participantului Atestatul de Însoțitor de Bord EASA.

„Cursul de formare însoțitori de bord este un curs de 6 zile, constând din 8 module. Cursul este potrivit pentru oricine are 18 ani împliniți și vorbește fluent limba engleză. Acest curs își propune să familiarizeze candidații cu mediul aviatic și să dobândească cunoștințele și competențele de bază necesare pentru a îndeplini atribuțiile unui membru al echipajului de cabină. Odată ce finalizați cursul, veți primi Atestatul de Însoțitor de Bord EASA și sunteți pregătit pentru interviul la companii aeriene. Atestatul este recunoscut internațional și este valabil cinci ani.”, explică Rucsandra Mihai, fondator Train Aviation.
VĂ RECOMANDĂM ȘI: Probleme pentru Elon Musk după ce Tesla recheamă în service 130.000 de mașini
Mai mult decât atât, așa cum povesteam și mai devreme, după aceste 6 zile de curs, absolvenții vor avea ocazia să se și angajeze ca și însoțitori de bord în cadrul celei mai noi compnii aeriene care operează în România, Legend Airlines, care scoate la concurs 300 de locuri de muncă în domeniul însoțitorilor de bord.

„Vrei să călătorești ca stewardesă sau steward în destinații exotice și să câștigi 2500 de euro pe lună? Te așteptăm pe 14 mai la Open Day, un eveniment care se va desfășura la Ramada Plaza Hotel București. Mai mult decât atât, Train Aviation îți oferă posibilitatea să obții calificare de însoțitor de bord în 6 zile.”, completează Rucsandra Mihai.