NEWS

În plină austeritate, salariile bugetarilor au fost crescute pe ascuns! Senatul a adoptat proiectul tacit

În plină austeritate salariile bugetarilor au fost crescute pe ascuns Senatul a adoptat proiectul tacit
Foto: stiripesurse

În plină austeritate, salariile bugetarilor au fost crescute pe ascuns! Senatul a adoptat tacit proiectul de lege care prevede ca sporurile bugetarilor pentru condiţiile de muncă să fie incluse în salariul de bază. Termenul pentru dezbatere şi vot s-a împlinit pe 4 aprilie.

Bugetarii, cumpărați în an electoral

Iniţiat de PNL, proectul stabilește că cuantumul brut al sporurilor pentru condiţii de muncă este introdus în salariul de bază, în măsura în care personalul ocupă aceeaşi funcţie şi îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii.

„Începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, cuantumul brut al sporurilor pentru condiţii de muncă prevăzute de Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, acordat pentru luna anterioară, se introduce în salariul de bază, solda de funcţie/salariul de funcţie şi indemnizaţiile de încadrare, în măsura în care personalul ocupă aceeaşi funcţie şi îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii”, se precizează în proiect.

În plină austeritate, salariile bugetarilor au fost crescute pe ascuns

Sporurile ajung, în unele cazuri și la 100%.

„Astfel, sporurile reglementate în aceste condiţii variază de la 10 – 15% şi ajung la 100% şi chiar şi peste această valoare pentru anumite funcţii de execuţie şi pentru anumite familii ocupaţionale, generând o imagine distorsionată asupra veniturilor brute totale ale angajaţilor din sectorul public”, consemnează parlamentarii PNL.

Prezenta lege intră în vigoare începând cu luna următoare publicării în Monitorul Oficial. Senatul este prim for sesizat pe proiect, decizională fiind Camera Deputaţilor.

Toat aceste au loc, fiind an electoral, în timp ce ni se spune că nu sunt bani la buget, suntem imprumutați, e inflație etc. Nu se fac angajări, dar camarila politica angajază la greu, iar salariile bugetarilor cresc de la o zi la alta, diferențele față de angajații de la privat fiind, în prezet, uriașe.

România era ultima țară din Europa care mai acorda sporuri la bugetari. Iată că nu mai sunt, intră în salariu.

Mihnea Tălău. Redactor la MediaFlux. Dedicat presei încă din 1998. Am o diplomă în Drept, un „mic” masterat și o scoală de jurnalism. Am avut norocul și onoarea de a face parte, în decursul ... vezi toate articolele