Un incendiu puternic a izbucnit, vineri după amiază, la autobaza Societăţii de Transport Bucureşti (STB) din cartierul Ferentari. Focul a cuprins o hală cu destinaţia de spălătorie. Primele date arată că nu sunt raportate victime, arată ISU București.
Incendiul s-a manifestat pe aproximativ 300 mp, afectând și un autobuz aflat în interiorul halei, anunță ISU.
Ca urmare a evenimentului nu au fost victime.
„În momentul de față lucrăm în continuare pentru lichidarea micilor focare și răcirea zonei de intervenție”, arată pompierii.
Incendiul se manifestă la un hală al STB, în incinta autobazei STB Ferentari, pe strada Pasiunilor din sectorul 5.
Primele echipaje de pompieri ajunse la faţa locului a constatat că incendiul se manifesta în interiorul halei cu flacără deschisă, degajări mari de fum, existând posibilitarea de propagare.
Focul s-a extins pe o suprafaţă de 300 de metri pătraţi, afectînd şi un autobuz aflat în hala folosită ca splătorie.
Zece autospeciale de stingere cu apă şi spumă, o autospecială de intervenţie şi salvare de la înălţime, o autospecială de descarcerare si un echipaj SMURD din cadruş ISU Bucureşti-Ilfov acţionează la faţa locului.
La ora transmiterii acestei ştiri incendiul este localizat, nemaiexistând riscul extinderii flăcărilor. Salvatorii transmit că în urma incendiului nu sunt victime.
Știre în curs de actualizare.