WORLD

Israelul amenință Iranul! Îi va face ceea ce „a făcut Hamasului în Gaza”. EAU mediază discuții secrete între Israel și Siria

Israelul amenință Iranul Îi va face ceea ce a făcut Hamasului în Gaza. EAU mediază discuții secrete între Israel și Siria
sursa foto: Euronews

Israelul va face cu liderii de la Teheran ceea ce a „făcut cu Hamas în Gaza”, a ameninţat joi ministrul israelian al apărării, Israel Katz, la patru zile după ce rebelii yemeniţi Houthi, aliaţi ai Republicii Islamice, au lansat un atac asupra aeroportului din Tel Aviv, transmite AFP. Între timă, EAU mediază discuții secrete între Israel și Siria, arată Reuters.

Israelul ameninţă Iranul! Îi va face ceea ce „a făcut Hamasului în Gaza”.

„Avertizez liderii iranieni care finanţează, înarmează şi exploatează organizaţia teroristă Houthi: sistemul (mandatarilor) voştri s-a terminat şi axa răului s-a prăbuşit”, a declarat Israel Katz într-un comunicat.

„Sunteţi direct responsabili. Ceea ce am făcut (mişcării islamiste libaneze) Hezbollah în Beirut, (mişcării islamiste palestiniene) Hamas în Gaza, (liderului sirian Bashar al-) Assad în Damasc, vă vom face şi vouă în Teheran”, a adăugat el.

Reuters: EAU mediază discuții secrete între Israel și Siria

Emiratele Arabe Unite au creat un canal secret pentru discuții între Israel și Siria, au declarat trei persoane familiarizate cu problema, în contextul în care noii conducători ai Siriei caută ajutor regional pentru a gestiona relațiile din ce în ce mai ostile cu vecinul lor din sud, scrie Reuters.

Contactele indirecte, care nu au fost raportate anterior, se concentrează pe probleme de securitate și informații și pe consolidarea încrederii între cele două state care nu au relații oficiale, au declarat o persoană cu cunoștințe directe despre această chestiune, o sursă din domeniul securității siriene și un oficial regional din domeniul informațiilor.

Prima sursă a descris efortul, care a început la câteva zile după vizita președintelui sirian Ahmed Sharaa în EAU pe 13 aprilie, ca fiind axat în prezent pe „aspecte tehnice” și a afirmat că nu există limite în ceea ce privește subiectele care ar putea fi discutate în cele din urmă.

Întrebat despre raportul Reuters privind discuțiile mediate de EAU în timpul unei conferințe de presă în timpul unei vizite la Paris, Sharaa a răspuns: „Au loc negocieri indirecte prin intermediul mediatorilor pentru a calma situația”.

Prima recunoaștere publică a unor astfel de eforturi

„Discutăm cu toate statele care sunt în comunicare cu partea israeliană pentru a le presa să înceteze să se amestece în afacerile Siriei, să încalce spațiul său aerian și să lovească unele dintre instalațiile sale”, a spus el.

Între timp, Lana Nusseibeh, ministru adjunct al Afacerilor Externe pentru Afaceri Politice și trimisul ministrului de Externe al EAU, a declarat pentru Reuters: „Afirmația că EAU «mediază discuții secrete» între Siria și Israel este categoric falsă. EAU nu participă la astfel de discuții”.

Sursa siriană de rang înalt din domeniul securității a declarat pentru Reuters că canalul secret din EAU se limita strict la chestiuni legate de securitate, concentrându-se pe mai multe dosare de combatere a terorismului.

Sursa a afirmat că chestiunile pur militare, în special cele referitoare la activitățile armatei israeliene în Siria, nu intrau în sfera de competență a canalului actual.

Sursa din serviciile de informații a declarat că, printre alții, oficiali din serviciile de securitate ale EAU, oficiali din serviciile de informații siriene și foști oficiali din serviciile de informații israeliene erau implicați în acest mecanism.

Caracterul sensibil al situației

Aceștia au vorbit sub condiția anonimatului, din cauza caracterului sensibil al situației.

Președinția siriană nu a răspuns la solicitarea de comentarii. Biroul primului ministru israelian a refuzat să comenteze.

Eforturile de mediere au precedat atacurile israeliene din Siria de săptămâna trecută, inclusiv unul la doar 500 de metri de palatul prezidențial din Damasc, iar Reuters nu a putut stabili dacă mecanismul a fost utilizat după producerea atacurilor.

Israelul a prezentat atacurile ca un mesaj adresat noilor conducători ai Siriei, ca răspuns la amenințările împotriva druzilor din Siria, o sectă minoritară care este o ramură a islamului, cu adepți în Siria, Liban și Israel.

Potrivit uneia dintre surse și unui diplomat regional, în ultima săptămână au avut loc medierea informală între Israel și Siria, prin alte canale, cu scopul de a calma situația. Aceștia au refuzat să dea mai multe detalii.

Guvernul sirian a condamnat atacurile Israelului ca fiind o escaladare și o ingerință străină și afirmă că noul guvern de la Damasc lucrează pentru unificarea țării după 14 ani de vărsare de sânge.

Noii conducători au depus eforturi repetate pentru a demonstra că nu reprezintă o amenințare pentru Israel, întâlnindu-se cu reprezentanți ai comunității evreiești din Damasc și din străinătate și reținând doi membri de rang înalt ai Jihadului Islamic Palestinian, care au participat la atacul din 7 octombrie 2023 asupra Israelului, condus de Hamas.

O scrisoare trimisă luna trecută de Ministerul Afacerilor Externe al Siriei Departamentului de Stat al SUA, văzută de Reuters, afirma că „nu vom permite Siriei să devină o sursă de amenințare pentru nicio parte, inclusiv Israelul”.

Israelul a lovit Siria timp de ani de zile

Israelul a lovit Siria timp de ani de zile într-o campanie secretă menită să slăbească Iranul și aliații săi, inclusiv Hezbollahul libanez, care și-a sporit influența după ce a intrat în războiul civil din țară de partea fostului președinte Bashar al-Assad.

Operațiunile militare israeliene s-au intensificat de când rebelii l-au înlăturat pe Assad în decembrie, afirmând că nu vor tolera prezența militanților islamiști în sudul Siriei. Israelul a bombardat ceea ce consideră a fi ținte militare în toată țara, iar forțele terestre israeliene au intrat în sud-vestul Siriei.

Reuters a raportat în februarie că Israelul a făcut presiuni asupra SUA pentru a menține Siria descentralizată și izolată, bazându-și abordarea pe suspiciunile față de Sharaa, care a condus o ramură a Al-Qaeda înainte de a renunța la legăturile cu grupul în 2016.

Guvernul EAU este, de asemenea, îngrijorat de orientarea islamistă a noilor lideri sirieni, dar întâlnirea lui Sharaa cu președintele Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan de luna trecută a decurs foarte bine, au afirmat sursele, contribuind la calmarea unor îngrijorări ale Abu Dhabi.

Sursele au menționat că întâlnirea a durat câteva ore, ceea ce l-a făcut pe Sharaa să întârzie la un angajament ulterior.

Canalul secret de comunicare cu Israelul a fost stabilit câteva zile mai târziu, au afirmat sursele

Damasc consideră că legăturile EAU cu Israelul, stabilite printr-un acord istoric negociat de SUA în 2020, reprezintă o cale esențială pentru soluționarea problemelor cu Israelul, având în vedere absența relațiilor directe între cele două state.

Ultimele atacuri ale Israelului în Siria au urmat după zile de ciocniri între musulmani sunniți și druzi, declanșate de o înregistrare audio de origine necunoscută care ar fi insultat profetul Mahomed, soldate cu peste douăzeci de morți.

De atunci, guvernul sirian a ajuns la un acord cu facțiunile druze din regiunea Suweida, bastion al druzilor, pentru a angaja forțe de securitate locale din rândurile lor, într-o mișcare care a redus până acum tensiunile.

Luptele au reprezentat cea mai recentă provocare pentru Sharaa, care a promis în repetate rânduri că va uni toate forțele armate siriene sub o singură structură și va guverna țara, fracturată de 14 ani de război civil până la răsturnarea lui Assad.

Însă incidentele de violență sectară, în special uciderea a sute de alawiți pro-Assad în martie, au intensificat temerile grupurilor minoritare față de islamiștii care domină acum și au stârnit condamnarea puterilor mondiale.

claudiu.popa@mediaflux.ro - Claudiu Popa este jurnalist, fotograf și țăran în timpul liber. Cochetează cu presa încă din liceu, când a scris la ziarele Informația Prahovei sau Actualitatea Prahoveană. ... vezi toate articolele