NEWS

Lege nouă pentru reducerea facturilor la energie. Ce se întâmplă cu plafoanele pentru consumatori

Lege nouă pentru reducerea facturilor la energie. Ce se întâmplă cu plafoanele pentru consumatori
sursa: cursdeguvernare.ro

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a declarat că în perioada următoare va promova în Guvern o lege nouă pentru reducerea facturilor la energie.

Legea nu va modifica nivelul actual al plafoanelor la schema de compensare pentru consumatori casnici și industriali, spune ministrul.

Lege nouă pentru reducerea facturilor la energie. Măsurile vor fi promovate rapid

„Având în vedere reducerea prețului la gaze și energie electrică, față de criza energetică, luăm în calcul anumite măsuri cu ANRE, și su fost discuții cu ANRE, și Ministerul Finanțelor, ANAF, care nu urmăresc modfifcarea plafoanelor, dar alte măsuri care să ducă la scăderea facturilor românilor”, a arătat, ministrul Energiei, potrivit Ziare.com

Întrebat dacă statul român nu cheltuie resurse mult prea mari cu compensarea furnizorilor, în contextul în care prețurile de piață au scăzut, Burduja a declarat că nu este nevoie deoarece piața concurențială funcționează, iar furnizorii vin cu prețuri mai mici decât plafonul de compensare.

Potrivit lui Burduja, anul trecut, în luna august 2023, au existat cazuri în care furnizorii nu au solicitat sume la compensare.

Ministrul nu a dat însă detalii cu privire la noile măsuri, dar a susținut că vor fi promovate rapid, arată sursa citată.

Prețul plafonat de gaze naturale pentru clienții casnici este de maximum 0,31 lei/kWh (TVA inclus). Acest lucru înseamnă că furnizorul tău nu va putea depăși această valoare atunci când îți va emite facturile de gaze naturale. Prețul se va aplica pentru toți clienții de gaze naturale, indiferent de consumul acestora, până la data de 31 martie 2025.

 

malina@mediaflux.ro Absolventă de Drept, dar atrasă iremediabil de jurnalism. Un drum lung, greu, dar întotdeauna frumos, fie că a fost vorba de jurnalism ... vezi toate articolele