Sunt din ce în ce mai multe lucruri pe care oamenii nu și le mai pot permite. Totul s-a scumpit: de la fast-food, la restaurante, până la biletele la concerte, iar pentru a face economii.
Americanii, de exemplu, se plâng de faptul că îi costă o avere și creșterea unui animal de companie, notează Adevărul.
Un utilizator de pe Reddit a întrebat: „Ce a devenit atât de scump încât nu îl mai cumpărați?“. Răspunsurile au fost pe măsură.
”Simt că nu pot ieși pe ușa din față fără să cheltui automat 20 de dolari”, a împărtășit o persoană. „Pentru mine, asta a fost acum mai bine de zece ani. În aceste zile, să ieși din casă înseamnă minimum 50 de dolari”, a glumit o altă persoană.
„Eu și soția am fi avut vineri ca o seară mai relaxantă. Avem 3 copii. Comanda la pachet a crescut de la 30 de dolari la 50, 60, 70 de dolari pentru aceleași produse, plus creșterea cheltuielilor de livrare. Nu mai merită”, este de părere un utilizator.
„Am impresia că nivelul de trai al familiei mele scade, chiar dacă eu progresez în carieră și câștig mai mulți bani“, a mărturisit Robbie-R.
Nici fast-food-ul nu a rămas la prețuri acceptabile. „Am fost la o petrecere noaptea trecută și un prieten de-al meu a venit la întâmplare cu o găleată de pui de la KFC. Am fost ȘOCAT de cât de scump era. Sunt destul de sigur că a fost al naibii de aproape 40 de dolari”, a scris Touch_My_Nips.
Un alt internaut a mărturisit că nu mai e o afacere mâncare din camioane. „Nu cheltui 15 dolari pentru o brânză la grătar pentru care trebuie să aștept în ploaie”, spune just_hating
Cândva, erau cozi la camioanele cu mâncare. „Îmi amintesc când camioanele alimentare erau o alternativă la restaurante (în special camioanele cu taco! Acum, locurile astea nenorocite cer între 15 și 25 de dolari pentru o farfurie de dimensiuni mai mici decât la un restaurant cu masă. Am renunțat complet la ele.”, scrie Fated47.
Telefonul a ajuns un lux. „Aplicații mobile. Sunt absolut exasperant de obosit de serviciile de abonament.
Cel mai rău este că te lasă să descarci aplicația pentru a o putea revendica ca fiind o descărcare, doar pentru a fi blocat de o pagină de abonament. Să ne întoarcem la o taxă unică, vă rog”, cere SmallRocks.