Noutăți de ultimă oră privind starea de sănătate a lui Ion Iliescu. Astfel, luni, Spitalul Clinic de Urgență „Prof. Dr. Agrippa Ionescu” a transmis, un nou buletin de informare medicală.
„Pacientul este conștient, stabil cardiovascular, cu necesar de oxigen suplimentar și asistare respiratorie pentru asigurarea unei ventilații eficiente”, se arată în buletinul medical.
Totodată, unitatea medicală menționează că Ion Iliescu este în continuare internat în secția de terapie intensivă, „unde beneficiază de îngrijire medicală avansată și tratament specific pentru boala de bază, sub supravegherea echipei medicale multidisciplinare”, au transmis medicii.
Ion Iliescu a fost internat în spital în 9 iunie, cu probleme respiratorii, medicii stabilind că acesta suferă de cancer pulmonar. Fostul șef de stat făcea controale periodice la Spitalul Elias.
În aprilie 2019, Iliescu a fost operat de medicii de la Institutul ”C.C. Iliescu”, diagnosticul său fiind pericardită lichidiană – tamponadă cardiacă.
În ultimii ani, Iliescu nu a mai avut apariţii publice, el transmiţând însă mesaje pe blogul său. Ultimul astfel de mesaj a fost cel din 19 mai, în care l-a felicitat pe Nicuşor Dan pentru alegerea ca preşedinte.