Ministerul Afacerilor Externe confirmă că ambasadorul României în Federația Rusă a fost convocat în după-amiaza zilei de 25 iunie 2026 la Ministerul Afacerilor Externe al Federației Ruse. Mai mult, conform deciziilor luate de Moscova, Rusia închide consulatul României la Sankt-Petersburg și îl expulzează pe șeful interimar al consulatului.
Decizia a fost confirmată joi de Ministerul Român de Externe și vine după ce luna trecută, România l-a expulzat pe consulul rus la Constanța și a dispus închiderea acestui consulat, ca urmare a prăbușirii dronei rusești la Galați.
„În cadrul întrevederii partea rusă a notificat cu privire la declararea persona non grata a gerantului interimar al Consulatului General al României la Sankt-Petersburg, respectiv referitor la decizia părții ruse de retragere a consimțământului pentru înființarea postului consular respectiv”, anunță Ministerul Afacerilor Externe de la București.
Consulatul României la Sankt Petersburg și-a început activitatea în iulie 2003. Potrivit site-ului MAE, Consulatul României la Sankt Petersburg este condus de un șef interimar, Laurențiu Constantiniu.
Ministerul Afacerilor Externe a catalogat reacția părții ruse drept „previzibilă”.
„Așa cum Ministerul Afacerilor Externe a comunicat de la bun început, reacția părții ruse era previzibilă. MAE reamintește că decizia anunțată astăzi de partea rusă survine ca răspuns la măsurile adoptate de către autoritățile române la 29 mai 2026, în urma prăbușirii unei drone rusești în municipiul Galați, incident soldat cu răniți și pagube materiale. La momentul respectiv partea română a decis declararea persona non grata a consulului general al Federației Ruse la Constanța și a dispus închiderea Consulatului General al Federației Ruse din orașul respectiv”, mai arată MAE.
Rusia a spus că decizia este un răspuns la măsurile României de luna trecută.
„Acesta este un răspuns la «retragerea nejustificată de către București a consimțământului pentru funcționarea Consulatului General al Rusiei din Constanța și la declararea șefului acestuia ca persoană non grata»”, a precizat Ministerul Afacerilor Externe al Rusiei într-un comunicat.
Informația privind convocarea ambasadorului României la MAE rus a apărut în dimineața zilei de joi.
„Ministerul Afacerilor Externe al Rusiei l-a convocat pe ambasadorul României, căruia îi vor fi comunicate măsurile de retorsiune ca urmare a închiderii Consulatului General al Rusiei din Constanța”, potrivit unei postări pe contul de Telegram al Interfax.
Anunțul a venit după ce, în urmă cu trei săptămâni, autoritățile române au închis consulatul rus de la Constanța, iar purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe de la Moscova, Maria Zaharova, a amenințat că vor urma „măsuri specifice” ale Moscovei.
Președintele Nicușor Dan a anunțat pe 29 mai că România a decis să îl declare „persona non-grata” pe consulul Rusiei la Constanța și că reprezentanța diplomatică a Rusiei la Constanța va fi închisă.
Decizia a fost luată după ce o dronă rusească a lovit acoperișul unui bloc de apartamente din Galați.