WORLD

O altă dronă s-a prăbușit și a explodat în sudul Republicii Moldova. Incendiu de vegetație într-un câmp, fără victime

O altă dronă s-a prăbușit și a explodat în sudul Republicii Moldova. Incendiu de vegetație într-un câmp fără victime
sursă foto: NewsMaker

O dronă s-a prăbuşit şi a explodat luni în sudul Republicii Moldova, provocând un incendiu de vegetaţie pe un câmp din raionul Ştefan Vodă, acolo unde un incident similar s-a produs şi în data de 9 august. Zona se află la 100 de kilometri de Chișinău.

O altă dronă a căzut și a explodat în Republica Moldova

Poliţia a fost sesizată luni seara că în extravilanul localităţii Talmaza din raionul Ştefan Vodă s-a produs o explozie. Localitatea se află la circa 100 de km sud-est de capitala Chişinău, arată NewsMaker.md.

Oamenii legii s-au deplasat imediat la faţa locului, unde au stabilit preliminar că explozia s-a produs la aproximativ 3 km de localitate, fiind incendiată şi vegetaţia din proximitate. Nu au fost înregistrate victime.

Zona a fost securizată, iar instituţiile abilitate au intervenit la stingerea incendiului şi stabilirea circumstanţelor incidentului.

Concluzia preliminară este că explozia s-a produs în urma impactului cu solul a unui aparat de zbor deocamdată neidentificat.

Specialiştii secţiei tehnico-explozivă a Poliţiei se deplasează la faţa locului pentru a examina şi stabili cu certitudine originea aparatului de zbor. Autorităţile îndeamnă cetăţenii să evite locaţia respectivă şi să nu atingă componente de la faţa locului, transmite Inspectoratul General al Poliţiei într-un comunicat.

Un obiect aerian a pătruns în spațiul aerian al Moldovei

Anterior, Ministerul Apărării din Republica Moldova anunţase că un obiect aerian a pătruns în spaţiul aerian al Republicii Moldova în seara zilei de 17 august, iar în acest context, spaţiul aerian pe sectorul Centru a fost închis pentru 15 minute. Potrivit datelor preliminare ale Ministerului, obiectul a dispărut de pe sistemele de monitorizare în regiunea localităţii Talmaza.

O explozie puternică în urma căreia a izbucnit un incendiu de vegetaţie s-a produs şi la 9 august în localitatea Crocmaz, tot din raionul Ştefan Vodă, în sud-estul Republicii Moldova. Poliţia a descoperit la faţa locului fragmente care s-au dovedit a fi ale unei drone de luptă. În urma incidentului, ambasadorul Republicii Moldova la Moscova, Lilian Darii, a fost rechemat în ţară pentru consultări, în timp ce Rusia a acuzat autorităţile Republicii Moldova că ar folosi incidentul drept pretext pentru deteriorarea relaţiilor bilaterale.

claudiu.popa@mediaflux.ro - Claudiu Popa este jurnalist, fotograf și țăran în timpul liber. Cochetează cu presa încă din liceu, când a scris la ziarele Informația Prahovei sau Actualitatea Prahoveană. ... vezi toate articolele