Baza aeriană NATO din orașul german Geilenkirchen a rămas vineri în stare de alertă maximă, a declarat un purtător de cuvânt, după ce nivelul de securitate a fost ridicat peste noapte „pe baza informațiilor serviciilor de informații care indică o amenințare potențială”.
„Suntem în continuare la nivelul Charlie”, a declarat un purtător de cuvânt al bazei pentru Reuters, referindu-se la a doua cea mai înaltă dintre cele patru stări de alertă.
Nivelul de securitate Charlie este definit ca „a avut loc un incident sau au fost primite informații care indică faptul că o formă de acțiune teroristă împotriva organizațiilor sau personalului NATO este foarte probabilă”.
Purtătorul de cuvânt a declarat că baza care adăpostește flota NATO de avioane de supraveghere AWACS funcționează cu personal minim ca măsură de precauție, operațiunile continuând conform planului.
S-a mai spus că nu există nicio legătură cu un incident petrecut săptămâna trecută, când nivelul de securitate al bazei a fost ridicat pentru scurt timp, în timp ce o bază militară din Köln, în apropiere, investiga un presupus sabotaj al alimentării cu apă.

În aceeași zi, baza din Geilenkirchen a raportat, de asemenea, o tentativă de pătrundere prin efracție care a determinat o verificare completă a incintei.
În ceea ce privește presupusul sabotaj la baza din Köln, armata germană a dat ulterior undă verde, afirmând că rezultatele testelor au arătat că apa de la robinet nu a fost contaminată.
NATO a avertizat în trecut cu privire la o campanie de activități ostile organizate de Rusia, inclusiv acte de sabotaj și atacuri cibernetice.
Rusia a acuzat în mod regulat NATO că îi amenință securitatea.
În iunie, secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a declarat că alianța militară occidentală a observat o evoluție a modelului și că atacurile recente au fost rezultatul intensificării activității serviciilor secrete ruse.
Mai multe incidente pe teritoriul NATO au fost considerate suspecte de către analiști în ultimii ani, printre care și întreruperea unui cablu submarin vital care leagă Svalbard de Norvegia continentală în 2022.