WORLD

Oaspeții hotelurilor din Veneția primesc pistoale cu apă ca să se lupte cu pescărușii

Oaspeții hotelurilor din Veneția primesc pistoale cu apă ca să se lupte cu pescărușii

O dată cu venirea primăverii, când turiștii încep să stea din ce în ce mai mult la terase, într-unul dintre cele mai vizitate orașe din lume, încep și problemele. Păsările ”atacă” mesele unde aceștia mănâncă. Operatorii de turism au găsit o soluție: oaspeții hotelurilor din Veneția primesc pistoale cu apă pentru a trage pescărușii care vor să le fure mâncarea

Pentru că păsările au devenit o problemă tot mai mare pentru turiștii care iau masa în aer liber, o asociație hotelieră din Veneția a găsit o soluție inedită pentru a evita pescărușii „agresivi și enervanți”. Unii proprietari de unități de turism deja o aplică: echipează oaspeții cu pistoale pentru a trage cu apă în păsările ”prădătoare”.

Oaspeții hotelurilor din Veneția primesc pistoale cu apă ca să se lupte cu pescărușii. Păsările sunt ”obraznice”!

Omniprezența pescărușilor în celebrul oraș lagunar a devenit din ce în ce mai problematică în ultimii ani. Recent, unul i-a smuls înghețata din mănă unei turiste, în timp ce trecea prin Piața San Marco.

Deși scena a fost distractivă pentru privitori, asociația hotelierilor de la Veneția a organizat un seminar pentru a veni cu idei care să descurajeze ”hoții de mâncare” din zonele de luat masa din exterior, scrie The Guardian.

„Numărul imens de pescăruși, pe lângă faptul că reprezintă o prezență agresivă și enervantă pentru oameni, reprezintă o problemă pentru sănătate și igienă, precum și pentru clădiri și mediu”, a declarat Francesco Boemo, expert în igienă și mediu care a coordonat seminarul. , adăugând că asociația trebuie să folosească soluții care pot descuraja păsările într-un mod necrud.

„Sunt, de fapt, o specie protejată și nu pot fi eliminate, așa cum se face, de exemplu, cu șoarecii”.

Pistoale cu apă portocalii, pentru că pescărușilor nu le place culoarea!

Una dintre soluțiile luate în calcul pentru descurajarea prădătorilor ar fi un sistem acustic special sau cu mirosuri neplăcute, care nu pot fi percepute de ființe umane. Până la găsirea unui sistem care să fie implementat la scară largă, hotelierilor li s-a recomandat să folosească pistoatele cu apă.

„De îndată ce oaspeții merg la bufet, pescărușii se aruncă asupra mâncării și o iau”, a spus un hotelier. „Suntem nevoiți să intervenim continuu pentru a schimba fețe de masă, farfurii și pahare, pe care le rup des. Unii clienți râd, dar alții se enervează.”

Unele hoteluri încercaseră șoimi, dar chemarea lor în fiecare zi s-a dovedit a fi costisitoare. Așa că două unități de cazare, Gritti Palace și Hotel Monaco & Grand Canal, au recurs acum la echiparea oaspeților cu pistoale cu apă – toate portocalii – după ce li s-a spus că pescărușilor nu le place culoarea.

„De îndată ce văd pistoalele, zboară”, a declarat Paolo Lorenzini, de la Palatul Gritti, presei italiene. „Nici nu trebuie să le folosești, trebuie doar să le ții pe masă”.

malina@mediaflux.ro Absolventă de Drept, dar atrasă iremediabil de jurnalism. Un drum lung, greu, dar întotdeauna frumos, fie că a fost vorba de jurnalism ... vezi toate articolele