NEWS

Obligații pentru cei care stau la bloc. Ce se întâmplă dacă te inundă un vecin

Obligații pentru cei care stau la bloc. Ce se întâmplă dacă te inundă un vecin
Obligații pentru cei care stau la bloc Foto: Pixabay

Conflictele între vecini nu sunt deloc un lucru ieșit din comun. Există anumite obligații pentru cei care stau la bloc, mai ales atunci când îi deranjează sau le provoacă daune celor din jur. 

Obligații pentru cei care stau la bloc

Mulți proprietari se adresează și/sau solicită administratorului a realiza fie un demers împotriva unui alt proprietar, fie pentru a realiza lucrări, a realiza investiții sau a stabili vinovăția în urma unei inundații.

De fapt, administratorul blocului nu poate face notificări și/sau demersuri împotriva unui proprietar la solicitarea altui proprietar.

În situația în care un proprietar este inundat de către un alt proprietar și NU avem în vedere o parte comună, situația dintre cei doi proprietari nu poate implica nici asociația și nici administratorul.

Prin urmare, proprietarul care a suferit un prejudiciu din cauza unor inundații/infiltrații datorate părții individuale care aparține vecinului, nu trebuie să se adreseze asociației și/sau administratorului pentru rezolvarea problemei. Într-o astfel de ipoteză, nici asociația și nici administratorul nu pot demara vreun demers, se arată pe pagina ConsultanțăProprietari.

Ce se întâmplă dacă te inundă un vecin

Proprietarul afectat de inundații sau infiltrații poate face anumite lucruri:

a) notifică vecinul și pune în vedere acestuia ca într-un anumit termen să intervină și să stopeze infiltrațiile;
b) notifică asociația în a emite un act din care să rezulte că infiltrația nu este datorată unei părți comune (pentru a avea siguranța demersului împotriva celui vinovat);
c) realizează proces verbal de constatare;
d) realizează câteva planșe foto;
e) dacă vecinul nu face, sesizează instanța de judecată cu o acțiune privind obligația de a face plus solicitarea de acoperire a prejudiciului.

Dacă infiltrația este semnificativă, cel afectat poate recurge și la sesizarea instanței cu o ordonanță președințială.

Administratorul nu poate interveni

Administratorul nu poate emite acte în raport cu o constatare a cauzei inflitrațiilor. Cei care realizează activitatea de administrator condominii nu sunt specialiști în instalații sanitare. Prin urmare, dacă eliberează astfel de note de constatare își asumă emiterea unui astfel de punct de vedere.

Prin urmare, administratorul împreună cu asociația de proprietari realizează un demers de angajare a unui specialist (persoană fizică autorizată sau persoană juridică) care să facă o inspectare a părții comune și să-și exprime în scris un punct de vedere. Dacă este parte comună, asociația urmează a asigura intervenția și a suporta costul și/sau despăgubirea celor afectați iar dacă este parte de proprietate individuală, respectivul proprietar suportă costul cu repararea și/sau despăgubirea celor afectați.

Este de reținut faptul că administratorul nu poate face în numele și pe seama asociației activități pentru care nu are un mandat sau nu există o prevedere contractuală, toate circumscrise cadrului legal.

Proprietarii nu trebuie să se supere pe administrator pentru că nu intervine, nu face notificări sau acțiuni sau nu intră în casa vecinului. În primul rând are o interdicție legală iar în al doilea rând nu are calitate procesuală activă.

 

Elena Șerban nu s-ar vedea făcând altceva decât presă. După ce a studiat Mass Media și Publicitate la SNSPA, a mers direct către televiziune în 2003. A fost, pe rând, reporter, redactor, productor ... vezi toate articolele