Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat, vineri, că o dronă din spaţiul aerian naţional a fost doborâtă de un pilot român de pe un avion F-16. Conform informațiilor, incidentul în premieră a avut loc în apropierea Buzăului, într-o zonă agricolă, la Padina.
Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Buzău, Marcel Ciolacu, a transmis vineri, la scurt timp după ce o aeronavă a Forţelor Aeriene Române a doborât o dronă deasupra unei zone din apropierea comunei Padina, că intervenţia a fost una promptă şi pe deplin justificată.
Fostul premier al României a precizat că intervenţia a avut loc într-o zonă nelocuită, motiv pentru care nu a reprezentat un pericol pentru locuitori.
„Astăzi, o dronă care a pătruns în spaţiul aerian al României a fost interceptată şi doborâtă de o aeronavă F-16 a Forţelor Aeriene Române deasupra unei zone nelocuite din apropierea comunei Padina, judeţul Buzău.
Mă bucur că intervenţia Forţelor Aeriene Române a fost una promptă şi pe deplin justificată. Faptul că acţiunea s-a desfăşurat într-o zonă nelocuită a permis neutralizarea ţintei fără niciun risc pentru populaţie. P
otrivit informaţiilor comunicate de Ministerul Apărării Naţionale, autorităţile competente desfăşoară în continuare cercetări la faţa locului pentru stabilirea tuturor împrejurărilor acestui incident.
Cel mai important este că nu au existat victime sau pagube, iar siguranţa cetăţenilor nu a fost pusă în pericol„, a transmis, pe pagina sa de Facebook, preşedintele CJ Buzău.
O aeronavă F-16 a Forţelor Aeriene Române din Baza 86 Aeriană de la Feteşti a doborât vineri, cu o rachetă, o dronă în spaţiul aerian naţional, deasupra unei zone nelocuite, în apropiere de localitatea Padina din judeţul Buzău.
Potrivit Instituţiei Prefectului Buzău, drona ar fi fost doborâtă într-o zonă agricolă.
„A picat într-o zonă agricolă, pe câmp undeva, într-o zonă nelocuită, între Padina şi Pogoanele. A fost doborâtă de un avion F-16 de vânătoare NATO. A putut să tragă în ea de la altitudine mai mare, pentru că drona nu zbura prea sus, şi a putut să tragă de sus în jos şi-a putut s-o doboare. A căzut pe un câmp, o zona nelocuită„, a declarat vineri, pentru AGERPRES, prefectul judeţului Buzău, Leonard Dimian.
Potrivit acestuia, la faţa locului s-au deplasat echipaje ale Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Buzău.
„Sunt măsuri de ordin militar. Prefectura ia măsuri doar pe linie ISU, mai departe, poate să ia măsuri de protejare a populaţiei dar nu e cazul. În cazul de faţă avem noroc că nu trebuie să luăm alte măsuri. Acum se deplasează forţele în drum spre zona respectivă pentru a identifica resturile„, a mai precizat prefectul judeţului Buzău.
”Eforturile din ultima perioada dau roade. Militarii romani au doborât o drona intrată neautorizat în spațiul aerian romanesc, astăzi in jurul orei 11:07.
Felicitări piloților români! Prin profesionalism, sânge rece și reacție rapidă, au neutralizat o dronă care a pătruns astăzi neautorizat în spațiul aerian al României. Este încă o dovadă că Armata Română își îndeplinește misiunea fundamentală: apărarea teritoriului național și protejarea cetățenilor.
În această dimineață, sistemele de supraveghere ale MApN au detectat o țintă aeriană care a intrat în spațiul aerian al României. Au fost activate imediat procedurile de intervenție, fiind ridicate de la sol aeronave Eurofighter Typhoon ale Forțelor Aeriene Italiene, aflate în misiune de Poliție Aeriană sub comandă NATO. La scurt timp, s-a decis la nicel national ridicare a încă 2 aeronave românesti F16, cărora li s-a dat autorizare de tragere.
După monitorizarea și urmărirea țintei, un avion F-16 al Forțelor Aeriene Române a angajat drona și a doborât-o deasupra unei zone nelocuite din județul Buzău.
În paralel, au fost puse în aplicare toate măsurile de protecție a populației.
Acesta este motivul pentru care am susținut constant că România trebuie să investească în apărarea aeriană, în capabilități antidronă și în modernizarea Armatei.
Amenințările de astăzi nu mai seamănă cu cele de acum zece ani, iar responsabilitatea noastră este să fim pregătiți înainte ca ele să devină crize.
Fiecare sistem radar nou, fiecare avion modern, fiecare echipament antidronă și fiecare militar bine pregătit înseamnă mai multă siguranță pentru România. Deciziile pe care le luăm astăzi în domeniul apărării nu sunt cheltuieli. Sunt investiții directe în securitatea fiecărui cetățean și în capacitatea statului român de a-și apăra suveranitatea.
România își apără spațiul aerian. România își respectă angajamentele în cadrul NATO. Și România va continua să investească în acele capabilități care transformă securitatea dintr-o promisiune într-o realitate.”, transmite ministrul Apărării.
„Am avut o dronă în spaţiul aerian, ea a fost doborâtă în urmă cu câteva minute, în jurul orei 11:00, de către un pilot român de pe un F-16. Important de subliniat că zona era nelocuită, ăsta e şi motivul pentru care a putut să tragă de sus în jos. Acum sunt echipele instituţiilor care cercetează pentru a veni cu toate detaliile despre incident„, a spus preşedintele.
Conform primelor informații, incidentul ar fi avut loc în apropierea Buzăului, la Padina.
O aeronavă F-16 a Forțelor Aeriene Române din Baza 86 Aeriană de la Fetești, aflată vineri, 24 iulie, în misiune de monitorizare și urmărie a unei drone intrată în spațiul aerian național, a angajat ținta aeriană cu o rachetă și a doborât-o deasupra unei zone nelocuite, în apropiere de localitatea Padina, județul Buzău.
Sistemul de supraveghere radar al MApN a detectat luni, 20 iulie, la ora 09.39, o țintă aeriană la o distanță de aproximativ 20 km Est de Sulina, care a pătruns în spațiul aerian național, pe traiectul Sulina-Brăila-Fetești-Buzău.
Două aeronave de luptă Eurofighter Typhoon ale Forţelor Aeriene Italiene din Baza 57 Aeriană Mihail Kogălniceanu și două aeronave de luptă F-16 ale Forțelor Aeriene Române din Baza 86 Aeriană de la Fetești, aflate în Serviciul de Luptă Poliție Aeriană, au decolat la ora 09.48, respectiv 10.56, pentru monitorizarea situației.
Centrul Național Militar de Comandă (nucleu) a notificat Inspectoratul General pentru Situații de Urgență privind instituirea măsurilor de alertare a populației din județele Tulcea și Brăila, fiind transmise mesaje RO-Alert.
La ora 11.02, aeronava F-16 a Forțelor Aeriene Române a angajat ținta și a doborât-o.
Vineri a fost emis, la nivelul județului Buzău, un mesaj RO-ALERT privind un posibil zbor al unei drone în zona de câmpie.
Potrivit Inspectoratului pentru Situții de Urgență (ISU) Buzău, avertizarea fost emisă la nivel județean de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) și vizează o zonă extinsă din sud-estul României, care include și județul Buzău.
‘A fost emis un mesaj RO-ALERT de la nivelul IGSU pentru o zona extinsă din sud-estul României care cuprinde și județul Buzău. Posibil dronă pe raza județului Buzău în zona de câmp’, a anunțat ISU Buzău.
Locuitorii din municipiul Slobozia, județul Ialomița, au primit vineri, 24 iulie, în jurul orei 11.00, un mesaj RO-Alert de nivel extrem privind posibilitatea căderii unor obiecte din spațiul aerian.
Este o situație neobișnuită, în condițiile în care Slobozia se află mult în interiorul teritoriului național, și nu în apropierea graniței cu Ucraina, unde au fost transmise până acum cele mai multe avertizări provocate de atacurile rusești cu drone.
„Există posibilitatea căderii unor obiecte din spațiul aerian. Păstrați-vă calmul! Adăpostiți-vă în beciuri sau adăposturi de protecție civilă. În lipsa unui adăpost, rămâneți în interiorul casei, departe de geamuri și pereți exteriori. Durata estimată: 90 min”, se arată în mesajul transmis populației.
Avertizarea a fost transmisă atât în limba română, cât și în limba engleză, și este semnată de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență.
În același interval, locuitorii din județele Brăila și Galați au primit mesaje similare. Potrivit informațiilor transmise de ISU Brăila, Statul Major al Forțelor Aeriene a decis extinderea zonei vizate de alerta aeriană către estul județului Brăila.
„SMFA a extins zona pentru ALERTA AERIANĂ. Zona vizată – estul județului Brăila. S-a transmis mesaj de avertizare a populației prin sistemul RO-ALERT”, au comunicat reprezentanții ISU Brăila.
Alerta aeriană s-a dat și mult mai aproape de București, la Dridu și Fierbinți, care sunt la aproximativ 35-40 de km, la limita cu județul Ilfov.