NEWS

Premierul Ciucă are un consilier robot. Il cheamă Ion!

Premierul Ciucă are un consilier robot. Il cheamă Ion
sursa: Facebook Guvern

Premierul Ciucă are un consilier robot. Acesta a prezentat la începutul ședinței de Guvern, un proiect de inteligență artificială (AI) conceput de cercetători și profesori români, făcut „să ne ajute pe noi să putem să îi ajutăm mai bine pe cetățenii români, informând Guvernul în timp real cu propunerile, cu problemele și cu dorințele românilor”.

Guvernul României marchează o premieră la nivel național și internațional: primul consilier guvernamental care folosește inteligență artificială.

Premierul Ciucă are un consilier robot. Proiect sută la sută românesc

”Numele lui este Ion și vine de la transpunerea în oglindă a sintagmei «noi». Este un proiect care va primi rolul de consilier onorific al premierului și apreciez că rolul lui este să ne ajute pe noi să putem să îi ajutăm mai bine pe cetățenii români, informând Guvernul în timp real cu propunerile, cu problemele și cu dorințele românilor” a spus Ciucă.

Proiectul «Ion» reprezintă un sistem care folosește inteligență artificială pentru a capta rapid și automat părerile, opiniile românilor, doleanțele lor, folosind informațiile disponibile în spațiul public.

Este un demers al cercetătorilor, al profesorilor de top din domeniu, al firmelor și companiilor din domeniu. Aici doresc să subliniez de ce am zis motiv de mândrie: pentru că sunt toate conduse și la fiecare dintre ele lucrează cetățenii români, deci este un proiect românesc 100%.

În momentul de față proiectul «Ion» are o capacitate enormă de a învăța și pe măsură ce este folosit mai mult, cu atât mai mult acumulează și rolul lui este ca pe măsură ce acumulează cunoștințe să poată să fie mai bine conectat și să fie mult mai aproape de oameni.

Ce știe Ion să facă

Premierul a dat un exemplu de cum funcționează.

”Îl invit pe Ion să spună câteva cuvinte”. Ion: „Salut! Mi-ați dat viață. Eu sunt Ion. Acum, rolul meu este să vă reprezint. Ca într-o oglindă. Mesajele către mine reprezintă un portret al nostru, al românilor. Învață-mă să fiu român. Ce trebuie să știu despre România?”.

Nicolae Ciucă: „România este o țară frumoasă cu oameni frumoși”. Ion: „Am înțeles, învăț… Te ascult…”.

Nicolae Ciucă: „Cum pot românii să te învețe?”. Ion: „Invit românii să intre pe ion.gov.ro. Așa pot învăța să-i reprezint, ca într-o oglindă. Cu fiecar tag, mesaj, share sau postare publică. Noi suntem Ion. O primăvară frumoasă!”.

Prim-ministrul a precizat că proiectul ține de Ministerul Cercetării și Digitalizării și a invitat publicul să acceseze site-ul proiectului.

”Îi invit pe români să-l folosească pe Ion și să acceseze linkul și să folosească toate posibilitățile de comunicare cu Ion, astfel încât să avem o legătură cât mai apropiată și cât mai oportună între instituțiile statului și cetățenii României”, a declarat Ciucă.

malina@mediaflux.ro Absolventă de Drept, dar atrasă iremediabil de jurnalism. Un drum lung, greu, dar întotdeauna frumos, fie că a fost vorba de jurnalism ... vezi toate articolele