Preşedintele României, Nicuşor Dan va anunța, joi, de la ora 18.00, propunerea de premier, Administrația Prezidențială confirmă o conferință de presă începând cu ora 18:00. Până acum, neoficial, singurul nume vehiculat a fost cel al consilierului onorific al şefului statului, europarlamentarul Eugen Tomac.
Administraţia Prezidenţială a anunţat că la ora 18.00 va avea loc o declaraţie de presă susţinută de Preşedintele României, Nicuşor Dan, la Palatul Cotroceni.
Numele europarlamentarului Eugen Tomac a fost vehiculat, în ultima perioadă, ca propunere din partea preşedintelui pentru funcţia de premier.
În cazul în care va fi desemnat premier, Tomac are un termen de 10 zile să negocieze o susţinere în Parlament pentru guvernul său şi programul de guvernare. Ulterior, acesta se va prezenta în faţa Parlamentului, pentru votul de învestitură.
Eugen Tomac are nevoie de votul majorităţii senatorilor şi deputaţilor, adică 233 de voturi, adică 50% + 1, pentru a fi învestit în funcţia de premier.
După desemnarea lui Eugen Tomac, acesta are la dispoziție 10 zile pentru a forma Guvernul. În tot acest timp, el trebuie să strângă o listă cu miniștrii și să contureze un program de guvernare.
Între timp, s-au conturat și câteva variante de posibili miniștri. Potrivit Cotidianul, la Ministerul Dezvoltării, cap de listă ar fi Bogdan Florin Cristea, consilier de stat la Departamentul Administrație, Politici Publice și Societate Civilă din cadrul Administrației Prezidențiale.
La Educație, vehiculat este numele lui Sorin Costreie, consilier prezidențial pentru educație și cercetare la Palatul Cotroceni, profesor la Facultatea de Filosofie a Universității din București.
El a ocupat poziția de consilier de stat pentru educație și cercetare în Guvernul României pentru trei premieri, a fost secretar de stat în Ministerul Educației și Cercetării și consilier al miniștrilor Daniel David și Mihai Dimian.
La Externe, cap de listă este Luca Niculescu, potrivit informațiilor Cotidianul. Actual secretar de stat la MAE și coordonator al procesului de aderare a României la OCDE, Luca Niculescu a fost ambasadorul României la Paris.
Pentru Ministerul Apărării, Mihnea Motoc ar fi prima variantă luată în calcul, spun surse politice. Fost ministru al Apărării în guvernul Cioloș și fost ambasador al României în Regatul Unit, Mihnea Motoc.
La Fonduri Europene, favorit este în continuare Dragoș Pîslaru, spun sursele Cotidianul. Deși aflat în siajul PNL, Pîslaru este fostul șef al REPER, partid tractat de imaginea lui Dacian Cioloș.
La Finanțe, pe listă sunt două nume. Primul este cel al lui Alexandru Nazare, potrivit informațiilor Cotidianul. Deși este fost membru PNL, Nazare s-a retras din partid după ce a ajuns în Consiliul de Administrație al BNR.
Un alt nume vehiculat pentru Finanțe este Bogdan Drăgoi, potrivit G4Media. El este actualul președinte al Lion Capital, fost SIF Banat-Crișana, și fost ministru de Finanțe în guvernul Mihai Răzvan Ungureanu.
La Sănătate, Antena 3 CNN vorbește despre un manager de spital din Capitală.