Prețul gazelor a crescut de la 1 decembrie în toată Europa, inclusiv România. Consumatorii vor plăti facturi uriașe
Joi, 1 decembrie, a crescut prețul de referință la gaze naturale în toată Europa. Temperaturile scăzute au făcut ca acest lucru să fie posibil, iar consumatorii vor plăti sume mult mai mari, față de prețul actual.
În acest fel, Europa va arăta cât se bine stă la capitolul de rezerve, mai ales în contextul livrărilor de gaz rusesc. Prețul de referință s-a stabilit la hub-ul TTF de la Amsterdam, crescând și cu 13%. A atins cel mai înalt nivel în ultimele șase săptămâni. Pentru luna următoare se anunță o crește de 6,8%, ceea ce înseamnă 156,38 de euro pentru un megawatt pe oră.
Temperaturile reci care se anunță în toată Europa vor face ca o familie să plătească o sumă mult mai mare pentru factura de gaze. În luna noiembrie, vremea s-a arătat blândă și nu au fost costuri la fel de mari.
Meteorologii anunță o iarnă geroasă, iar problemele cu gazul sunt tot mai evidente. Gazele lichefiate au ajutat la acoperirea diferenței lăsate de livrările venite din partea Rusiei. Tot mai multe depozite care se anunțau pregătite pentru iarnă, încep să se golească puțin câte puțin.
Liderii statelor din Europa îi îndeamnă p cetățeni să facă cât mai multe economii la energie pentru a trece cu bine peste iarnă. Se dorește o structură cât mai eficientă privind transportul de gaz lichefiat. Germania va inaugura în curând primul terminal de import. Dacă frigul va lovi și Asia, cererea va exploda și vor fi și mai multe probleme, iar prețul se va majora.