Administrația Națională de Meteorologie a emis, vineri, prognoza pentru următoarele patru săptămâni. Iată cum va fi vremea în intervalul 1 decembrie – 29 decembrie.
Potrivit specialiștilor de la Administrația Națională de Meteorologie, toată luna decebrie va fi caracterizată de temperaturi ușor mai ridicate decât cele normale pentru ultima lună a anului. Cu toate acestea însă, nu vom scăpa de ploi, ceață și intensificări ale vântului, dar și de ninsori în zonele de deal și de munte.
Valorile termice vor fi mai ridicate decât cele specifice pentru această săptămână pe întreg teritoriul României, dar mai ales în regiunile nord-estice.
Regimul pluviometric va fi deficitar la nivelul întregii țări, dar mai ales în regiunile vestice, nord-vestice și centrale.
Temperaturile medii vor fi mai ridicate decât cele normale pentru acest interval în toate regiunile.
Cantitățile de precipitații vor fi ușor excedentare în regiunile sudice, dar și local deficitare în cele vestice și nord-vestice, iar în rest vor fi apropiate de cele normale.
Temperatura medie a aerului va avea valori ușor mai ridicate decât cele normale pentru această perioadă la nivelul întregii țări.
Regimul pluviometric va fi deficitar în regiunile nord-vestice, iar în rest va fi apropiat de cel normal pentru acest interval.
Mediile valorilor termice vor fi ușor mai ridicate decât cele specifice pentru această săptămână, pe întreg teritoriul României.
Cantitățile de precipitații estimate pentru această perioadă vor fi ușor deficitare în regiunile intracarpatice, iar în rest vor fi apropiate de cele normale.