NEWS

Prognoza meteo 28 ianuarie. Se încălzește vremea în toată țara

Prognoza meteo 28 ianuarie. Se încălzește vremea în toată țara

Miercuri, în țară, regimul termic va fi caracterizat de valori mai mari decât cele specifice datei în majoritatea zonelor, dar mai ales în vestul și sudul țării. Iată prognoza meteo până vineri.

Cerul va fi temporar noros, iar îndeosebi din orele serii, dar mai ales noaptea va ploua în Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Oltenia, pe arii restrânse în Muntenia și izolat în Moldova, anunță ANM.

La munte, dar cu o probabilitate ridicată și în zona submontantă, precipitațiile vor fi mixte, iar la altitudini mari va ninge. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări în zona montană, mai ales înaltă (rafale de 60-70 km/h), dar local și în Banat și pe litoral (viteze în general de 40-50 km/h). Temperaturile maxime se vor încadra în general între 4 și 12 grade, iar cele minime vor fi cuprinse între -5 grade în depresiunile Carpaților Orientali și 7 grade pe litoral. Dimineața și noaptea, pe arii restrânse va fi ceață.

Prognoza meteo joi

În țară, regimul termic va fi în continuare caracterizat de valori mai mari decât în mod obișnuit în majoritatea zonelor, dar îndeosebi în vest, sud și local în centru. Cerul va avea înnorări, iar local și temporar se vor semnala precipitații, cu o probabilitate mai mare în nord-nord-est și sud-sud-est. Acestea vor fi mixte la munte și cu o probabilitate mai mare și în nordul Moldovei și în zona submontană a Carpaților Orientali, sub formă de ninsoare la altitudini mari și mai ales ploaie în rest.

Izolat vor fi condiții de polei. Vântul va sufla slab și moderat, cu ușoare intensificări (rafale în general de 40-50 km/h) în sud-estul țării. Temperaturile maxime se vor încadra în general între 3 și 13 grade, iar cele minime între -4 și 6 grade, cu cele mai coborâte valori în Transilvania și cele mai ridicate pe litoral. Dimineața și noaptea, pe arii restrânse va fi ceață.

În București, regimul termic va fi caracterizat de valori mai mari decât cele specifice datei. Cerul, variabil ziua, se va înnora din orele serii, când va ploua. Vântul va sufla slab și moderat, cu ușoare intensificări seara și noaptea (rafale în jurul a 45 km/h). Temperatura maximă va fi de 11-12 grade, iar cea minimă va fi de 2-3 grade.

Estimări meteo pentru vineri

În țară, vremea se va răci în majoritatea zonelor țării. Cerul va avea înnorări și vor fi precipitații predominant sub formă de ninsoare la munte și în est, mixte local în centru și mai ales ploi în sud și sud-vest. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări în regiunile estice și sud-estice. Temperaturile maxime se vor încadra în general între 0 și 8 grade, iar cele minime în marea lor majoritate între -6 și 0 grade. Dimineața și noaptea, izolat va fi ceață.

Vremea se va răci și în Capitală. Cerul va fi noros și temporar vor fi precipitații mai ales sub formă de ploaie. Vântul va sufla moderat. Temperatura maximă va fi de 4-5 grade, iar cea minimă se va situa în jurul a 0 grade.

toma@mediaflux.ro Toma Enescu are o pasiune pentru presă, literatură și politică. Îi place să fie informat și este mereu la curent cu ce se întâmplă în ... vezi toate articolele