NEWS

Proiectul privind reorganizarea Primăriei Capitalei, aprobat de CGMB: 122 de oameni vor fi dați afară

Proiectul privind reorganizarea Primăriei Capitalei aprobat de CGMB 122 de oameni vor fi dați afară
Sursă foto: Antena1

CGMB a adoptat, joi, proiectul care prevede reorganizarea aparatului de specialitate al primarului general, astfel că 122 de oameni vor fi concediați, conform proiectului.

Consiliul General al Municipiului Bucureşti (CGMB) a votat, joi, cu 42 de voturi ”pentru”, 7 abtineri şi un vot împotrivă, proiectul de hotărâre privind aprobarea organigramei, a statului de funcţii şi a regulamentului de organizare şi funcţionare ale aparatului de specialitate al Primarului General.

Ciucu spune că primăria nu a mai fost reorganizată de 20 de ani, ci doar s-a mărit schema de personal astfel că a ajuns la 1200 de posturi, ceea ce este incredibil. Primarul a declarat că această reorganizare vine ca o consecinţă a unei Ordonanţe de urgenţă care spune foarte clar şi a dat un termen ca să fie pusă în aplicare.

”Dacă nu erau aceste aproximativ 200 de persoane, erau altele aproximativ 200 de persoane”, a spus primarul.

Dispar 122 de posturi din Primăria Capitalei

Astfel, nmărul total de posturi din PMB va ajunge la 848, repartizate astfel: 694 de funcţii publice, dintre care 87 de conducere; 151 de funcţii de natură contractuală, dintre care nouă de conducere şi trei de demnitate publică. În momentul de faţă, Primăria Capitalei are aprobat un număr de 1.272 de posturi, dintre care 970 sunt ocupate.

Cabinetul primarului general urmează să aibă 13 posturi, dintre care patru de natură contractuală. Se vor desfiinţa nouă posturi de consilier.

Se înfiinţează o nouă structură, cabinetul administratorului public, care va avea două funcţii contractuale de execuţie.

Primarul conduce aparatul de specialitate şi trebuie să îşi pună în aplicare vizinea şi principiile.

”Primarul decide, în funcţie de politica pe care vrea să o pună în aplicare, unde are nevoie de mai mulţi oameni şi cu ce competenţe. Nu ştiu de ce există frica de concurs, nu de concurs, de testare. Cei mai buni vor rămâne. Adică nu se pune problema ca cei mai buni să nu rămână, vor intra foarte frumos în concurs. Eu înţeleg foarte bine prin ceea ce treceţi, eu personal am trecut în viaţa mea printr-o astfel de restructurare, care este doar normală. Deci, vă rog, în consecinţă să votaţi acest proiect. Dacă nu vom avea acest proiect votat, noi nu vom mai primi bani de la guvern, deci nu vom mai primi următoarea cotă”, a mai afirmat Ciucu.

Primarul a mai declarat că e foarte important să trecem şi de acest pas administrativ.

”Îi înţeleg, evident, pe oamenii care consideră că îşi pierd locul de muncă, îi invit să se pregătească, să treacă prin această testare care va urma. Trebuie să fie o testare care va urma. Trebuie să fie transparentă, trebuie să fie foarte clar şi foarte profesionist organizată”, a completat el.

claudiu.popa@mediaflux.ro - Claudiu Popa este jurnalist, fotograf și țăran în timpul liber. Cochetează cu presa încă din liceu, când a scris la ziarele Informația Prahovei sau Actualitatea Prahoveană. ... vezi toate articolele