Sute de angajați ai Administrației Naționale „Apele Române” se află joi în București pentru a protesta, nemulțumiți fiind de măsurile administrative luate în instituție și de blocarea angajărilor în structurile operative. Aceștia au pichetat sediul Apelor Române și se îndreaptă către Ministerul Mediului.
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a declarat joi, despre protestul sindicatului Apelor Române, că este organizat de un sindicat care reprezintă 30% din angajaţi şi că nu vor putea creşte salariile pentru mii de oameni care stau şi adună praful de pe hârtii, în fiecare zi.
„În primul rând, să ne uităm un pic real la situaţia care este astăzi, care apare astăzi, protestul care se desfăşoară. El este organizat de un sindicat care reprezintă 30% din angajaţi. Restul sindicatelor, toate, au înţeles că va fi nevoie de o reformă şi de o reorganizare care să scoată corupţia şi care să scoată, până la urmă, oamenii care lucrau, doar şefimea, rubedeniile, care lucrează doar să adune anii de vechime, fără să se vadă absolut nimic în rezultate.
Dacă ar fi existat un pic de bună credinţă în reprezentanţii sindicatului care i-au adus de peste tot din ţară, pe oameni, astăzi, la proteste, oamenii aceştia ştiu că absolut orice om care munceşte nu este în pericol, dar, din contra, faptul că vom face o reorganizare şi o reformă care va putea să cureţe instituţia de corupţia care a existat până acum, această reformă şi această reorganizare va putea să vină la pachet inclusiv cu drepturi salariale mai serioase”, a spus ministrul Mediului, într-o intervenţie la Digi24.
„Da, avem o problemă legată de drepturile salariale, dar nu vom putea să creştem salariile pentru mii de oameni care stau şi adună praful de pe hârtii în fiecare zi. Asta nu se va putea face. Şi eu cred că absolut orice om de bună credinţă din Apele Române va înţelege că acolo unde corupţia a acaparat instituţia nici nu vom putea să scoatem din pix bonusul şi sporurile şi salarii mult mai mari, pentru că nu există aceste resurse nicăieri”, a mai spus Buzoianu.
Ministrul Mediului a precizat că propune o viziune de mers mână în mână cu o reorganizare şi cu inclusiv drepturi care să fie negociate mai în avantajul celor care lucrează cu adevărat.
„De altfel am pus în transparenţă o ordonanţă care vine şi spune, de exemplu, că acolo unde sunt controale făcute, de exemplu pe partea de inspecţii de control, să poată să fie păstraţi o parte din bani către un fond fie de investiţie, fie de premiere pentru oamenii care arată cu adevărat că au făcut performanţă în instituţie. Dar discuţia despre sporul, despre beneficii, toate aceste lucruri merg mână în mână cu curăţenia instituţiei, este o linie roşie pe care o avem şi da, este o linie roşie cu care cred că rezonează absolut toţi românii şi şi oamenii de bună credinţă din Apele Române”, a subliniat Buzoianu.
Ministrul Mediului a mai afirmat că sindicaliştii care au ieşit în stradă „din păcate au fost manipulaţi”.
„O parte dintre oamenii care sunt astăzi la protest, din păcate, au primit informaţii, şi ştim ce informaţii au primit. (..) De către şefii de sindicat, în cazul de faţă un şef de sindicat care şi-a luat pe persoana fizică să blocheze contractul colectiv de muncă. Sunt convinsă că acest sindicat a fost de-a lungul timpului în buzunarul unor grupuri de interese. Mai mult decât atât, vă pot spune foarte clar, se vede, anul trecut când a fost reorganizarea făcută şi au fost distruse formaţiile de lucru, adică structura cea mai de bază şi importantă pentru lucrările din teren, atunci acest sindicat n-a ieşit să facă proteste. Când toate funcţiile au fost crescute şi s-au mutat şoferi pe organigrame, la centru ca să se creeze funcţii de conducere, şefi de serviciu, directori, atunci nu s-a protestat cu acest sindicat. Se protestează astăzi, când se vorbeşte despre criterii de performanţă şi o reorganizare cu sens în care să nu mai rămână pilele în această instituţie”, a mai spus Diana Buzoianu.
Știre inițială
De la ora 11, manifestanții s-au strâns în fața sediului central al ANAR, unde vor protesta până 12.30, urmând ca acțiunea să continue, pe jos, către Ministerul Mediului, până la ora 16.00, arată Mediafax.
Organizatorii vorbesc de o participare de aproximativ 500 de persoane, iar la momentul redactării materialului erau prezente în jur de 200.
Protestatarii au venit cu vuvuzele și pancarte cu mesaje precum „Tăiați bani de la partide, nu de la cei care muncesc”, „Taxați corupția, nu munca” și „Nu putem apăra digurile muncind pe salariul minim pe economie”.
Sindicatul Mureșul din Apele Române (SMAR) acuză conducerea ANAR și Ministerul Mediului că refuză un dialog real cu reprezentanții salariaților și că negocierile pentru Contractul Colectiv de Muncă 2026–2028 au fost compromise din cauza lipsei informațiilor și tratament preferențial acordat altor organizații sindicale. SMAR reclamă și blocarea angajărilor, suspendarea promovărilor și reducerea unor drepturi salariale pentru angajații care intervin la inundații, poluări și situații de urgență.
Liderul sindical Cornel Gheorghiță Brișcaru spune că oamenii au ajuns la capătul răbdării
„Colegii mei au ieșit astăzi în stradă ca partea unui protest mai lung, pentru că s-au săturat să fie mințiți. (…) S-au săturat ca oamenii aceștia din Administrația Națională Apele Române, cei din Ministerul Mediului să-i trateze cu dispreț. În fiecare lună, din Apele Române se taie drepturi salariale, se reduc numărul de angajați. Astăzi, în România, ar trebui să fie pentru tot perimetrul național minimum 12.000 de oameni. Suntem 7.000 în Apele Române”, a declarat Brișcaru.
Printre revendicările principale, SMAR cere acordarea legală a sporului pentru consemn la domiciliu, deblocarea angajărilor în structurile operative, protejarea veniturilor personalului din teren, transparență totală în negocierea Contractului Colectiv de Muncă și reducerea funcțiilor de conducere din sediul central al ANAR.