5.000 de membri ai PSD decid dacă îi mai acordă întrederea lui Ilie Bolojan ca premier. Referendumul intern, numit ”Momentul adevărului”, are o întrebare unică, de la ora 17.00, la Palatul Parlamentului. Dacă rezultatul va fi unul de retragere al sprijinului politic pentru actualul prim-ministru, voci din partid nu exclud depunerea unei moțiuni de cenzură.
”Am intrat de bună credință în această coaliție gândită inițial ca un scut împotriva populismului. Singurul partid de stânga într-o coaliție de dreapta. Am vrut să fim parte a soluției și să reparăm anumite greșeli din trecut. Lupta cu extremismul a fost abandonată de a doua zi, iar de 10 luni vedem un război dus din interiorul coaliției împotriva PSD. Singurul efect a fost creșterea propagandei extremiste.
Propaganda de dreapta a făcut din PSD alibiul perfect pentru toate crimele economice. Fiecare primar, parlamentar PSD a fost țintă vie pentru valurile de ură lansate de propaganda de dreapta.
Lucrurile nu mai pot continua. Nu cu noi!
Ne cerem iertare românilor și antreprenorilor care ne-au dat încrederea și ne-au cerut să nu-i lăsăm singuri.
PSD și-a diluat identitatea de stânga stând la masă cu cineva care doar taie. A gira la nesfârșit austeritatea rece e o formă de trădare. Eu și majoritatea dintre dvs cred că a bălti la guvernare e o capcană politică pentru PSD. Mai bine Opoziție cu voce decât o guvernare cu capul plecat.
Degeaba ești primul partid cu 45% în coaliție dacă nu îți poți atinge obiectivele.”, a subliniat liderul PSD.
„România are 720 de kilometri de mare viteză în lucru. Prin SAFE am obținut 4,2 miliarde de euro pentru infrastructură în zona Moldovei. Am deblocat fondurile prin PNRR, iar unele au fost trecute în Programul de Transport 2021-2027 (…)
Nu am reușit să obținem o alocare mai mare pentru investiții și asta a fost decizia premierului. De aceea este momentul în care trebuie să alegem între stagnare și dezvoltare. Ne trebuie voință politică pentru a merge mai departe sau, în caz contrar să ne retragem”, a spus Șerban, ministrul Transporturilor.
Și ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a vorbit despre cât de greu a lucrat cu premierul Bolojan:
„Domeniul de sănătate este un organism viu, din care nu poți ciopârți câte 10% din când în când (…) Sănătatea nu se face cu mâinile goale. Dacă azi personalul medical nu are salariul tăiat cu 10% este pentru că PSD s-a opus.
Când dialogul dispare, colaborarea politică scade, iar mecanismul administrativ se blochează, este aclar că avem nevoie de o resetare”, a mai spus ministrul Sănătății.
”Am livrat societății performanță și am menținut justiția independentă. Am eliminat diurnele magistraților.
La vârful guvernului au fost ignorate observațiile noastre privind pensiile magistraților.
Am organizat concursul pentru procurori-șefi: interviuri de amploare transmise online, motivarea selecției accesibilă publicului.
Nu am reușit să terminăm penitenciare noi pentru că de la vârful guvernului nu am primit sprijin.”, a spus și ministrul Justiției, Radu Marinescu.
”Au fost cele mai grele și cele mai urâte luni. A trebuit să apărăm ce credeam că e de la sine înțeles: statul social, care stă la baza Uniunii Europene. Am luptat din greu pentru fiecare lucru pe care am reușit să-l facem.
Statul social este permanent sub asediu de 10 luni. Pensiile și drepturile celor care au muncit, sprijinul pentru persoanele cu dizabvilități, nmic nu mai pare de bun simț și corect pentru conducerea acestui guvern.
Nu naționalismul și extremismul, nu dreapta au construit statul social, ci social-democrația.”, a declarat ministrul Muncii, Florin Manole.
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan a venit și el cu o stare de atacuri la adresa premierului Bolojan.
”Știm toți de băieții deștepți din energie, i-am blocat. De ce a durat o lună de zile pentru declararea stării de criză pe care era evident că o trăim? A durat o lună de zile din clipa în care am depus acel document până a fost adoptat în Guvern.
Cred că inițiativa președintelui nostru pentru această consultare este binevenită. E un moment zero în care PSD să renască, să preia frâiele”, a declarat Ivan.
”Toate datele arată prăbușirea economiei. Consumul s-a prăbușit, suntem deja într-o criză economică. Modelul de guvernare bazat pe austeritate a eșuat grav. Pentru mine, aceste 10 luni de guvernare au fost marcate de tălpi, blocaje și amânări. Tot ce am propus acestui premier a fost o cursă cu obstacole. Rolul unui guvern e să sprijine producătorii români, nu multinaționalele
Am creat 25 de ferme de reproducție în sectorul de porc. România a produs 25 de milioane de purcei. Producția de carne de porc și pui a crescut în 2025 și 2024.
Agricultura a adus mult în cămară. Dar când nu ai viziune, dărâmi pereții și vinzi cărămizile și crezi că se face lumină. Nu mă voi opri din această luptă pentru fermierii români!”, a declarat Florin Barbu, ministrul Agriculturii.
Sorin Grindeanu a deschis ședința PSD, subliniind că este nevoie mai întâi de un bilanț al activității partidului în Guvern. Marian Neacșu prezintă analiza.
„E timpul să tragem linie și să facem bilanțul, un bilanț în fața românilor, al indeplinirii al obiectivelor pe care ni le-am propus când am decis intrarea la guvernare”, a declarat Sorin Grindeanu.
”Cred că astăzi vom face istorie. PSD a avut un rol important în ultimii 5 ani. Am avut două priorități: protejarea oamenilor și investițiile. Măsurile din ultima perioadă nu au generat rezultatele așteptate, dimpotrivă: consumul a încetinit dramatic”, a declarat Marian Neacșu, viceprim-ministru.
Partidul Social Democrat își consultă membrii cu privire la rămânerea în actuala coaliţie de guvernare.
”Având în vedere prăbuşirea economico-socială din ultimele 10 luni — cu recesiune, inflaţie, afaceri care se închid, şomaj, scăderea investiţiilor publice şi a nivelului de trai, în special pentru tineri, pentru pensionari şi categoriile vulnerabile — plus lipsa dialogului real în Coaliţie şi cu partenerii sociali:
Consideraţi că PSD trebuie să îi retragă sprijinul politic prim-ministrului Ilie Bolojan? (Răspuns: DA/ NU)”, este întrebarea la care trebuie să răspundă social-democraţii.
Aproximativ 5.000 de membri PSD sunt aşteptaţi să voteze în cadrul consultării interne din PSD, pe acelaşi model folosit de partid atunci când a decis intrarea la guvernare, alături de PNL, UDMR, USR şi minorităţile naţionale.
”Ştiţi contextul şi economic şi social, e o întrebare pe care, aşa cum am spus, am adoptat-o în Biroul Permanent Naţional, fără niciun vot împotrivă”, a declarat Sorin Grindeanu, la finalul şedinţei.
SORIN GRINDEANU
Președintele PSD
MARIAN NEACȘU
Viceprim-ministru
FLORIN BARBU
Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale
BOGDAN IVAN
Ministrul Energiei
FLORIN MANOLE
Ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale
RADU MARINESCU
Ministrul Justiției
ALEXANDRU ROGOBETE
Ministrul Sănătății
CIPRIAN ȘERBAN
Ministrul Transporturilor și Infrastructurii
SORIN GRINDEANU
Președintele PSD – discurs principal în jurul orei 18
ALFRED SIMONIS – LIVE TIMIȘOARA
Președintele Consiliului Județean Timiș
OLGUȚA VASILESCU
Primarul Craiovei
GHEORGHE ȘOLDAN – LIVE SUCEAVA
Președintele Consiliului Județean Suceava
VICTOR NEGRESCU
Vicepreședintele Parlamentului European
MIHAI GHIGIU
Secretarul General Adjunct al PSD
VOT Consultare