Putin mulțumește soldaților nord-coreeni care luptă pentru Rusia. Liderul de la Moscova a recunoscut oficial implicarea soldaților nord-coreeni în operațiunile din regiunea Kursk și le-a mulțumit pentru ”sentimentul de solidaritate, dreptate și camaraderie autentică”.
Într-o declarație dată luni, la Kremlin, Vladimir Putin a salutat eroismul și devotamentul luptătorilor nord-coreeni, despre care a spus că „umăr la umăr cu luptătorii ruși, au apărat Patria noastră ca pe propria lor țară”.
Rusia a declarat sâmbătă că trupele sale au recucerit pe deplin regiunea Kursk, pe care forțele ucrainene au cucerit-o într-o incursiune surpriză anul trecut. Oficialii ucraineni au negat afirmația.
Oficiali ai serviciilor de informații din SUA, Coreea de Sud și Ucraina au declarat că Coreea de Nord a trimis 10 000-12 000 de soldați în Rusia toamna trecută, în prima sa participare la un conflict armat major de la sfârșitul războiului coreean din 1950-1953. Cu toate acestea, Coreea de Nord nu a confirmat sau infirmat până luni desfășurarea de trupe în Rusia.
Liderul nord-coreean Kim Jong Un a decis să trimită trupele de luptă în Rusia în conformitate cu un tratat de apărare reciprocă pe care el și Putin l-au semnat în iunie 2024, a declarat Comisia militară centrală a Nordului într-o declarație transmisă de mass-media de stat. Tratatul – considerat cel mai mare acord de apărare dintre cele două țări de la sfârșitul Războiului Rece – prevede ca ambele națiuni să utilizeze toate mijloacele disponibile pentru a oferi asistență militară imediată în cazul în care una dintre ele este atacată.
Și Coreea de Nord a confirmat oficial, printr-o declarație a agenției de stat KCNA, că a trimis trupe să lupte alături de forțele ruse în regiunea Kursk, la ordinul liderului Kim Jong-un. Anunțul, care marchează o premieră istorică, evidențiază „cel mai înalt nivel strategic al prieteniei militante ferme” dintre Coreea de Nord și Rusia.