Apar noi informații cu privire la legea care ducea la modificarea permiselor de conducere categorie B din România în ideea în care șoferilor li s-ar permite să conducă și motociclete de 125 cmc cu acest document.
Totuși, președintele României, Klaus Iohannis, a sesizat recent la CCR, pentru a doua oară, legea adoptată de Parlament care permitea șoferilor acest lucru.
Conform prevederilor, șoferii cu permis categoria B puteau să conducă și motociclete cu transmisie automată cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW și cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg, categoria A1.
Astfel, Iohannis a atacat la CCR legea care permite șoferilor cu permis categoria B să conducă și motociclete de 125 cmc. Vorbim de Lgea pentru completarea art. 241 alin. (2) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice (PL-x nr. 552/2019).
Legea completează O.U.G. nr. 195/2002 în sensul extinderii valabilității permiselor de conducere eliberate pentru categoria B și pentru motocicletele cu transmisie automată cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW și cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg, categoria A1.
De asemenea, sunt instituite anumite condiții pentru deținătorii permiselor de categoria B care doresc să conducă și motociclete de tipul celor anterior menționate.
În sesizarea făcută la CCR, președintele Iohannis a arătat că parlamentarii au adoptat legea cu modificări care depășesc limitele cererii de reexaminare formulată de el în vara acestui an.
Președintele Iohannis reclamă ”încălcarea art. 77 alin. (2) prin raportare la art. 1 alin. (4) și (5) din Constituție, iar în raport cu jurisprudența Curții Constituționale, referitoare la fixarea limitelor sesizării Parlamentului pentru reexaminarea legii prin cererea formulată de Președintele României, a fost adoptată şi cu încălcarea art. 147 alin. (4) din Constituție”.
Iohannis ceruse, în 7 iulie 2023, reexaminarea legii de către Parlament, iar parlamentarii au adăugat alte articole la legea inițială.
Inițiativa a fost depusă în 2019 de doi parlamentari de la PSD: Gabriel Petrea și Alexandru Rotaru, potrivit Libertatea. Șoferii care au permis categoria B pot obține mai ușor permisul de categoria A dacă au îndeplinit vârsta de 24 de ani. Președintele Iohannis trimisese legea la reexaminare pentru a se preciza clar cum se va face dovada absolvirii cursurilor pentru condusul motocicletelor.