Incapabilă să oprească dronele care vin dinspre Rusia, România semnează, vineri seara, urgent, opt proiecte pentru cele mai moderne sistemele anti-dronă. Ministrul Apărării transmite că Armata Română face eforturi pentru a se înzestra cu echipamente capabile să contracareze astfel de amenințări.
„În această seară se vor semna opt proiecte pentru cele mai moderne capabilități de înzestrare anti-dronă din lume”, a spus Miruță, conform Digi24.
Ministrul a susținut că incidentul de la Galați ar fi putut avea un alt deznodământ dacă aceste sisteme ar fi fost deja operaționale.
„Dacă ele existau acum jumătate de an, nu s-ar fi întâmplat asta”, a afirmat el.
Radu Miruță a respins ideea că armata ar fi eșuat în gestionarea situației și a explicat că aeronavele de luptă nu au avut condițiile necesare pentru a interveni fără riscuri pentru populație.
„Nu a fost un eșec al Armatei Române. Avioanele de vânătoare nu au avut un scenariu în care să angajeze dronele fără să existe riscuri pentru Galați”, a declarat ministrul.
Întrebat de ce România nu a dezvoltat mai devreme astfel de capabilități, Miruță a răspuns:
„De ce nu ne-am înzestrat cu capacități de contracarare până acum, nu vă pot spune”.
Radu Miruță a precizat că una dintre noile capabilități de supraveghere aflate în dotarea armatei a detectat drona care s-a prăbușit la Galați, însă aeronavele de luptă nu au putut interveni fără riscuri semnificative pentru populație.
„Una dintre capabilitățile noi a văzut drona aseară pe radar, dar avioanele de vânătoare nu au putut să o intercepteze fără riscuri de pagube mari pentru municipiul Galați. Patru minute a fost observată”, a spus ministrul.
Potrivit acestuia, singurele mijloace care ar fi putut angaja ținta erau aeronavele de luptă, însă piloții au decis să nu deschidă focul din cauza riscurilor asociate.
„Doar avioanele de vânătoare puteau angaja drona cu echipament specific, însă au decis să nu o facă din motivele expuse”, a declarat Radu Miruță.
Procedurile pentru achiziția sistemelor anti-dronă avansează, însă decizia finală depinde și de îndeplinirea condițiilor impuse de Parlament de către companiile interesate.
„Trebuie să vedem care dintre companii îndeplinesc condițiile impuse de Parlament. Astăzi s-au făcut pași semnificativi, însă un ministru nu este implicat în aceste negocieri”, a afirmat Miruță.
Ministrul a spus că principalul său obiectiv este accelerarea procesului de înzestrare a Armatei Române cu sisteme capabile să neutralizeze astfel de amenințări.
„Sunt preocupat să demonstrăm că, în câteva luni de zile, armata se poate înzestra cu capabilități de contracarare. Dacă le-ar fi avut, le-ar fi folosit cu drag”, a declarat el.