NEWS

Se cere schimbarea legislației: asistenții medicali să fie obligați să ia Bacalaureatul

Se cere schimbarea legislației asistenții medicali să fie obligați să ia Bacalaureatul
Sursă foto: Pixabay

Se cere schimbarea legislației: asistenții medicali să fie obligați să ia Bacalaureatul. Sindicaliștii din sănătate cer schimbarea legislației, astfel încât asistenții să fie obligați să își ia Bacalaureatul odată cu terminarea școlii postliceale.

De câteva luni, în spitale sunt organizate concursuri pentru angajarea asistenților medicali. Doar că posturile sunt greu de ocupat din cauza candidaților nepregătiți, spun responsabilii.

La Bagdasar Arseni, în Capitală, unde este obligatorie diploma de Bacalaureat, în prima etapă au fost scoase 12 posturi pentru care s-au prezentat 28 de persoane, însă doar 5 au trecut.

Asistenții medicali să fie obligați să ia Bacalaureatul. Pacienții pun întrebari la care trebuie să știe să răspundă

Deși au făcut 3 ani de școală postliceală, unii absolvenți nu știu să recolteze sânge, să facă o injecție ori să aplice o perfuzie.

Am observat că și comunicarea este grea. Poate știu să facă tehnica, dar în momentul în care te prezinți la un concurs, în timp ce faci tehnica respectivă, trebuie să știi să și povestești ceea ce faci. Pentru că și pacientul te întreabă: ‘Doamnă, dar ce îmi administrați, cum se administrează, dar ce mi se întâmplă?’ Pacientul pune întrebări la care tu trebuie să știi să răspunzi.” spune directorul de îngrijiri de la Bagdasar Arseni.

În România sunt peste 200 de școli postliceale sanitare. O simplă căutare pe internet deschide pagini întregi către astfel de unități de învățământ.

Legea le permite celor care termină liceul să ajungă asistent medical, chiar dacă nu au luat Bacalaureatul, iar pe unele site-uri scrie mare „cu sau fără Bacalaureat”. Altele nici nu menționează această diplomă. Selecția se poate face la angajare.

Cum explică sindicaliștii solicitarea

Gabriel Predica, vicepreședinte Solidaritatea Sanitară:

„Pe de-o parte discutăm despre o reducere a calității actului medical, pentru că evident în faza inițială de formare este absolut necesară și obținerea diplomei de bac. Pe de altă parte, noile asistente care ajung în sistemul public, dacă nu au un nivel de competență suficient, pun presiune într-o formă sau alta pe cele existente”.

În Europa sunt țări în care, fără diplomă de bacalaureat, absolvenții nu pot fi asistenți, doar infirmieri. La noi, nu se știe câți dintre asistenții medicali nu și-au luat diploma de bacalaureat.

Cert este că din cei 160.000 de asistenți angajați în sistemul sanitar de stat și privat, doar 20.000 au studii superioare.

 

malina@mediaflux.ro Absolventă de Drept, dar atrasă iremediabil de jurnalism. Un drum lung, greu, dar întotdeauna frumos, fie că a fost vorba de jurnalism ... vezi toate articolele