NEWS

Șeful Casei de Pensii a făcut anunțul: ”Pensiile vor avea creșteri spectaculoase! De peste 80%!”

Șeful Casei de Pensii a făcut anunțul Pensiile vor avea creșteri spectaculoase De peste 80
Sursa foto: romaniatv.net

Șeful Casei de Pensii a făcut anunțul. Daniel Baciu, a anunțat care sunt românii care vor primi, după recalculare, mai mulți bani la pensie. Începând cu luna septembrie, oamenii își vor primi deja pensiile recalculate urmând să fie creșteri spectaculoase și de peste 80%.

A doua mărire a pensiilor

După creșterea de la 1 ianuarie, în acest an, din septembrie va urma o a doua mărire a pensiilor, după recalculare.

”Anul acesta 2024 vor fi doua creșteri ale pensiilor. Prima deja s-a făcut. Suntem în plin proces de achitare și, începând cu 1 septembrie, tuturor celor aproximativ 5 milioane de pensionari li se vor recalcula pensiile astfel încât, în septembrie, oamenii să primească aceste taloane deja recalculate, cu noile pensii, conform noii formule de calcul prevazute în legea 360”, a spus șeful Casei Naționale de Pensii, potrivit România TV.
Cu toate acestea, potrivit specialiștilor, după noua formulă de calcul, aproape 2 milioane de cetățeni nu vor primi niciun leu în plus, începând cu luna septembrie.

Șeful Casei de Pensii a făcut anunțul

Cine a cotizat mai mult, va primi mai mult.

”Noi ne propunem ca aceste norme de aplicare a legii 360 sa fie deja publicat in Monitorul oficial in luna ianuarie. Conform legii avem 90 de zile la dispozitie pentru a elabora aceste norme, dar noi vrem sa scurtam acest timp pentru a ne ramane timp dupa aceea pentru a realiza programul informatic sa cuprindem noua formula de calcul care esre complet diferita fata de actuala formula de calcul. (…)

Eu urmăresc situația procesului. Suntem trecuti de 95%, mai avem putin si finalizam, cand avem aplicatie, dosarele sa fie in format electronic de ultima generatie. Totul sa fie gata, in septembrie, oamenii sa primeasca maririle, o sa fie cresteri spectaculoase de peste 80% pentru cine a cotizat mai mult”, a mai afirmat Baciu.

Românii care au dreptul sa iasă mai devreme la pensie

La rândul său, Ministrul Muncii, Simona Bucura Oprescu, a vorbit despre recalcularea pensiilor, dar și despre românii care au dreptul sa iasă mai devreme la pensie.

„Noua lege a pensiilor vine cu reducerea vârstei de pensionare pentru femei. Pentru fiecare copil născut şi crescut, eu ca mamă beneficiez de reducere la vârsta de pensionare cu şase luni, doi copii cu un an, şi aşa mai departe până la şapte copii.

În ce priveşte pensia anticipată, este important ca românii să ştie că, pentru un stagiu contributiv de 40 de ani, se pot pensiona cu cinci ani mai devreme.

Dacă eşti bărbat şi ieşi la pensie la 65 de ani, te poţi pensiona la 60 de ani dacă ai stagiu de 40 de ani”, a declarat ministrul Muncii, Simona Bucura-Oprescu.

Ea a mai spus că ”dacă munceşti mai mult, primeşti mai mult, dacă ai venituri contributive mai mari, câştigi o pensie mai mare”.

Din această lună, pensionarii români au început să primească deja pensii majorate cu 13.8%.

Cu toate acestea, bătrânii susțin însă că nu simt această majorare din cauza scumpirilor în lanț. Ei spun că nu este vorba de o majorare reală ci practic este o indexare cu rata inflației pe anul trecut.

Mihnea Tălău. Redactor la MediaFlux. Dedicat presei încă din 1998. Am o diplomă în Drept, un „mic” masterat și o scoală de jurnalism. Am avut norocul și onoarea de a face parte, în decursul ... vezi toate articolele