BUSINESS

Şeful Volkswagen avertizează: Războiul din Ucraina ar putea fi mai rău pentru Europa decât pandemia

Şeful Volkswagen avertizează Războiul din Ucraina ar putea fi mai rău pentru Europa decât pandemia
sursa foto: Volkswagen

Şeful Volkswagen avertizează că războiul din Ucraina ar putea fi mai rău pentru Europa decât pandemia, europenii urmând să aibă parte de o criză economică majoră din cauza conflictului armat din estul continentului.

Şeful Volkswagen avertizează

Invadarea Ucrainei de către Rusia ar putea afecta economia europeană chiar mai mult decât pandemia de coronavirus, a avertizat joi directorul general al grupului Volkswagen, Herbert Diess, transmite Agerpres.

Un conflict militar prelungit va avea probabil „efecte mult mai dăunătoare” asupra economiei continentului decât extinderea pandemiei de Covid-19, a declarat Diess pentru Financial Times.

Războiul din Ucraina ar putea fi mai rău pentru Europa decât pandemia

Lanţurile de aprovizionare permanent afectate vor duce probabil „la creşteri imense de preţuri, deficit de energie şi inflaţie. Ar putea fi foarte riscant pentru economia europeană şi cea germană”, a apreciat şeful celui mai mare producător auto din Europa.

Acesta şi-a exprimat sprijinul pentru „sancţiuni maxime” aplicate Rusiei, dar a explicat că în cele din urmă acestea trebuie suplimentate cu negocieri. Volkswagen şi-a suspendat săptămâna trecută afacerile în Rusia, oprind producţia la cele două fabrici din această ţară, precum şi exportul de vehicule către Rusia, până la noi dispoziţii.

Deja producătorii auto se confruntă cu întârzieri de producţie ca efect al invadării Ucrainei de către Rusia, VW fiind nevoit să oprească producţia la câteva fabrici din Germania din cauza lipsei de componente. De asemenea, deficitul global de semiconductori a paralizat producţia auto în 2021.

Prejudicii de 100 de miliarde de dolari în Ucraina

Prejudiciile provocate de războiul din Ucraina sunt estimate în prezent la 100 de miliarde de dolari, potrivit evaluărilor preliminare, a declarat Oleg Ustenko, consilier economic al președintelui ucrainean, citat de Le Figaro.

Acesta a precizat însă că sistemul financiar ucrainean rezistă destul de bine „ținând cont de circumstanțele actuale”, vorbind despre „un curs de schimb mai mult sau mai puțin stabil”.

„Circa 50% din întreprinderile noastre nu mai funcționează iar cele care funcționează încă nu merg la 100% din capacitate”, a mai spus el.

toma@mediaflux.ro Toma Enescu are o pasiune pentru presă, literatură și politică. Îi place să fie informat și este mereu la curent cu ce se întâmplă în ... vezi toate articolele