Simona Halep ar putea reveni pe teren. Simo se antrenează de zor și este hotărâtă să revină în 2024 pe terenul de tenis. A rămas mai puțin de o lună până când tenismena va afla dacă vă mai putea juca tenis la nivel profesionist vreodată. Ea urmează să fie audiată la TAS între 7 și 9 februarie, după ce a făcut apel la suspendarea de 4 ani.
Jurnaliștii de peste ocean, de la Lob and Smash, notează că revenirea sportivei noastre s-ar putea produce la Roland Garros.
Halep se luptă cu două acuzații de dopaj care au ținut-o departe de joc din august 2022. Darren Cahill și Chris Evert i-au luat apărarea spunând că Halep nu ar folosi niciodată cu bună știință o substanță interzisă.
În momentul de față, Halep este interzisă până în august 2026 ,dar cu toate acestea, faptul că se antrenează în mod public ar putea indica faptul că este optimistă cu privire la șansele sale la audierea de luna viitoare, potrivit spotmedia.ro.
Halep s-a menținut în formă în timpul suspendării, iar la 32 de ani, ea simte un sentiment de urgență de a reveni pe teren pentru a concura cât mai curând posibil. Timpul nu a fost de partea ei, ea a pierdut deja 17 luni din carieră în așteptarea soluționării cazului său.
Ar fi posibil ca Halep, campioana de la Roland Garros din 2018, să spere că va reveni la Roland Garros în câteva luni. În acest moment, viitorul ei în tenis nu este în mâinile ei, așa că este greu de prezis ce se va întâmpla, spun cei de la Lob and Smash.