BUSINESS

Șoferii din România suferă cumplit. Prețul benzinei și motorinei va ajunge 12 lei pe litru în curând

Șoferii din România suferă cumplit. Prețul benzinei și motorinei va ajunge 12 lei pe litru în curând

Șoferii din România suferă cumplit din cauza războiului de lângă România. Prețul benzinei și motorinei va ajunge 12 lei pe litru în curând, iar în județul Bihor o benzinărie a ajuns să vândă benzină cu 11 lei deja, însă este un caz izolat.

UPDATE: Panică în România privind creșterea prețului la benzină

Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Cărbunaru a transmis, miercuri, că ”nu sunt probleme cu stocurile de carburanţi şi că premierul Nicolae Ciucă a dispus controale la benzinării, după ce, în mai multe zone ale ţării, s-au format cozi la staţiile de carburanţi, românii dorind să alimenteze, pe fondul îngrijorărilor privind creşterea preţului la combustibili.

La scurt timp după precizarea acestuia, ministrul Energiei, Virgil Popescu a precizat că România nu are nicio problemă cu aprovizionarea cu carburanţi în benzinării.

”Vreau să le transmit românilor că nu trebuie să intre în panică şi să stea la cozi”, a spus el.

UPDATE: S-au format cozi la benzinării în România în urma unor informații care au circulat pe rețelele sociale cu privire la creșterea prețului la combustibil peste noapte.

Benzina a ajuns să coste deja 11 lei în Bihor

Prețul de la benzinăria Mol din Beiuș a urcat cu 2,10 lei în doar câteva minute și a ajuns la 11 lei și 10 bani, după ce miercuri dimineața era 9 lei. Totuși, compania a explicat că a achiziționat acest combustibil la preț mare și a fost nevoită să îl vândă mai scump. În rest, la nivel național, prețul este în medie 8-9 lei.

Prețul benzinei și motorinei va ajunge 12 lei pe litru în curând, spun analiștii

După două săptămâni de război și embargo-ul SUA pentru petrolul, gazele și cărbunele rusești, alături de amenințarea Rusiei că barilul de petrol poate depăși 300 de dolari, a dus la creșterea prețului la combustibili în România peste noapte. Marea Britanie, de asemenea, a anunțat că va opri importurile de petrol până la finalul anului 2022. În aceeași zi, și UE a anunțat că vrea să reducă importurile rusești de petrol cu două treimi.

După ce preşedintele Asociaţiei benzinarilor particulari din România, Ion Tache, a previzionat că prețul benzinei ar putea urca la 10 lei, până la vară, Claudiu Cazacu, analist economic, a venit cu o previziune și mai sumbră. Dacă prețul barilului de petrol va ajunge la 300 de dolari, prețul la pompă va fi de 12-13 lei pentru combustibil, spune acesta.

„Dacă va merge în zona aceea (n.r. prețul barilului de petrol), probabil că 10 lei nu va părea un preț foarte mare. Pare șocant dar asta este situația. Dacă vom ajunge acolo.

Nivelul de 300 mi se pare un pic ridicat în momentul de față. Aș spune, însă, că am depăși nivelul de 150-170 destul de rapid, și poate ne-am îndrepta către 200. Ceea ce oricum ar genera niște presiuni extrem de ridicate. Ar fi puțin sub 10 lei (n.r. preț benzină/motorină).

Trebuie să facem niște calcule și condițiile, bineînțeles, se vor modifica. Mă îndoiesc că nivelul de taxare va rămâne același. Dacă nu va exista nicio măsură de compensare, vom fi, estimativ, poate cu cel puțin 20% peste pragul de 10 lei,”

, a explicat, la Antena 3, Claudiu Cazacu, analist economic, pentru Antena 3.

toma@mediaflux.ro Toma Enescu are o pasiune pentru presă, literatură și politică. Îi place să fie informat și este mereu la curent cu ce se întâmplă în ... vezi toate articolele