Uniunea Europeană impune taxe vamale de până la 35% pentru mașinile electrice cu piese de la trei producători chinezi. Acestea se adaugă tarifelor standard de 10% aplicate vehiculelor importate.
Începând de joi, intră în vigoare tarife vamale de maxim 35% ale UE impuse producătorilor chinezi de vehicule electrice pe baterii.
Conform Agerpres, taxele se vor aplica timp de cinci ani, în plus faţă de tarifele vamale standard de 10% aplicat de UE la maşinile importate.
Astfel, cei trei producători chinezi ale căror automobile sunt vizate de taxarea suplimentară sunt BYD (taxă de 17%), Geely (taxă de 18,8%) și SAIC (taxă de 35,3%).
Comisia Europeană a anunţat tarifele vamale suplimentare după o investigaţie în care a acuzat Beijingul că subvenţionează producătorii interni de vehicule electrice (EV) şi distorsionează astfel piaţa UE.
În replică, China a numit taxele UE protecţioniste şi dăunătoare relaţiilor UE-China şi lanţurilor de aprovizionare auto şi a lansat propriile investigaţii în acest an cu privire la importurile de brandy, lactate şi produse din carne de porc din UE, ca represalii. De asemenea, a contestat măsurile provizorii ale UE la Organizaţia Mondială a Comerţului, conform News.ro.
În primele nouă luni ale anului 2024, exporturile de vehicule electrice ale Chinei către UE au scăzut cu 7% faţă de anul precedent, dar au crescut cu mai mult de o treime în august şi septembrie, înaintea tarifelor, potrivit datelor Asociaţiei Chinei pentru Autoturisme.