BUSINESS

The Economist retrogradează România de la democrație la regim hibrid. Singura țară astfel catalogată din UE

The Economist retrogradează România de la democrație la regim hibrid. Singura țară astfel catalogată din UE
sursa foto: The Economist

The Economist retrogradează România de la democraţie la regim hibrid. În raportul privind indexul democrației pe 2024, România a fost retrogradată din categoria „democrație” în „regim hibrid”. Din Europa, doar Bosnia și Herţegovina mai face parte din această categorie.

The Economist retrogradează România de la democrație la regim hibrid

Astfel, în 2024, aproape jumătate din populația lumii a trăit în locuri care au organizat alegeri, iar aproximativ 1,65 miliarde de buletine de vot au fost folosite în mai mult de 70 de țări. Deși numărul alegerilor democratice a atins un record, anul a adus și provocări majore, potrivit The Economist.

Utimului raport al Indexului Democrației publicat de EIU, arată că democrația globală se află într-o stare mai precară decât oricând de la începerea acestui index, în 2006. Acesta evaluează 167 de țări pe o scară de la zero la zece, pe baza a cinci criterii: procesul electoral, funcționarea guvernului, participarea politică, cultura politică și libertățile civile. Țările sunt împărțite în patru categorii: democrații complete, democrații defectuoase, regimuri hibride și regimuri autoritare.

Norvegia a fost, pentru al 16-lea an consecutiv, desemnată cea mai democratică țară din lume, cu un scor de 9,81, urmată de Noua Zeelandă și Suedia. În schimb, Afganistanul a continuat să fie cea mai slab clasată țară, cu un scor de doar 0,25 puncte. Cea mai mare schimbare a fost înregistrată în Bangladesh, care a coborât 25 de locuri, potrivit observatornews.ro.

La nivel global, media a scăzut la un minim istoric de 5,17, față de 5,55 în 2015. Doar 6,6% din populația lumii trăiește într-o democrație completă, față de 12,5% acum zece ani. În același timp, aproximativ 2 din 5 persoane trăiesc sub regimuri autoritare. Deși mulți au sperat într-o „explozie” de alegeri democratice, unele dintre ele au fost o adevărată farsă.

România printre țările cu alegeri anulate, alături de Burkina Faso, Mali și Qatar

În Rusia, alegerile au fost o formalitate pentru a-i asigura lui Vladimir Putin un al cincilea mandat, cu un scor de doar două puncte. În alte țări, precum Burkina Faso, Mali și Qatar, alegerile au fost chiar anulate. La fel ca în România.
Europa, unde se află 9 dintre primele 10 țări din index, a înregistrat și ea modificări notabile. Franța a fost retrogradată de la democrație completă la democrație defectuoasă, din cauza unei scăderi a încrederii în guvern, în urma eșecului președintelui Emmanuel Macron de a obține o majoritate legislativă.
România a fost, de asemenea, retrogradată, după ce acuzațiile de interferență rusă și încălcările legii în campaniile electorale au determinat anularea alegerilor prezidențiale de către Curtea Constituțională. În Asia, Coreea de Sud a ieșit din categoria democrațiilor complete după ce președintele Yoon Suk Yeol a declarat, apoi a revocat în grabă, legea marțială, ceea ce a dus țara într-o criză.

Statele Unite au rămas o democrație defectuoasă, fără schimbări semnificative față de 2023. Însă, sub conducerea lui Donald Trump, America ar putea înfrunta provocări mai mari, după ce prima lună a celui de-al doilea său mandat a adus atacuri asupra independenței politice a funcționarilor publici și ordine executive cu autoritate legală îndoielnică.

Mihnea Tălău. Redactor la MediaFlux. Dedicat presei încă din 1998. Am o diplomă în Drept, un „mic” masterat și o scoală de jurnalism. Am avut norocul și onoarea de a face parte, în decursul ... vezi toate articolele