NEWS

Traian Băsescu părăsește spitalul, incognito. Continuă tratamentul la domiciliu (Surse)

Traian Băsescu părăsește spitalul incognito. Continuă tratamentul la domiciliu Surse
sursa foto: Mediaflux.ro

Fostul președinte Traian Băsescu a părăsit miercuri la prânz secția de Boli Infecțioase a Spitalului Militar din Capitală, acolo unde a beneficiat de tratament medical timp de aproape o săptămână, susțin surse MediaFlux. El a ieșit din spital ”pe ușa din spate” pentru a se feri de ochii presei și a curioșilor.

Externat după un tratament complex

Doar soția sa, Maria Băsescu, a fost văzută la spital încă de dimineață.

Săptămâna trecută, vineri seara, Traian Băsescu a fost adus într-o stare destul de gravă la Spitalul Militar din Capitală și a fost internat pe secţia de Boli Infecţioase. Medicii au spus că a fost tratat pentru gripa A. Fostul şef de stat, ajuns la vârsta de 72 de ani a acuza stări de rău şi greaţă, iar în urma investigaţiilor medicale, doctorii i-au propus să rămână internat pentru a i se administra un tratament mai complex. În plus, el acuza o stare de oboseală și vorbea cu dificultate.

Actualul europarlamentar a fost conectat la aparatul de oxigen în timpul șederii sale în unitatea medicală. Evoluția sa a fost considerată pozitivă, drept urmare el a fost externat în cursul zilei de miercuri.

Gripa A aste gripa care poate lăsa complicaţii, în special în cazul pacienților cu boli cronice sau imunitate scăzută. Potrivit apropiaților, Traian Băsescu suferă și de ateroscleroză și hipertensiune.

Traian Băsescu părăsește spitalul, incognito

Nu este prima dată când fostul șef al statului este internat în spital, numai că de această data a plecat fără să fie văzut de ochii indiscreți ai presei.

În ultimii ani, Traian Băsescu a ajuns de nenumărate ori pe mâna medicilor. Și asta din cauza faptului că s-a confruntat cu mai multe probleme medicale, precum o bronhopneumopatie, dar şi mai multe intervenţii chirurgicale. De exemplu, în 2006, atunci când s-a operat la Viena de hernie de disc.

În luna martie 2022, Traian Băsescu a ajuns la spital, la Bruxelles, după ce a suferit mai multe complicații medicale. La câteva zile, soția sa, Maria Băsescu, a anunțat că acesta a fost externat.

„Nu se ştie dacă Traian o să vină în ţară sau o să rămână la Bruxelles, depinde de starea de sănătate. Are probleme şi la plămâni, şi la inimă”, a spus Maria Băsescu.

În septembrie 2007, Băsescu a fost operat la nivelul glandei tiroide. Intervenţia a fost una de rutină , fostul președinte fiind operat de o echipă de medici români la Spitalul Militar Central din Bucureşti. Intervenţia a durat o oră şi 45 de minute, iar examenul histopatologic a confirmat că a fost vorba de o leziune tiroidiană benignă.

Potrivit surselor citate, Băsescu se află acum acasă și urmează tratamentul ambulatoriu.

Mihnea Tălău. Redactor la MediaFlux. Dedicat presei încă din 1998. Am o diplomă în Drept, un „mic” masterat și o scoală de jurnalism. Am avut norocul și onoarea de a face parte, în decursul ... vezi toate articolele