NEWS

Transport gratuit pentru toți elevii din România. Ce condiții trebuie îndeplinite

Transport gratuit pentru toți elevii din România. Ce condiții trebuie îndeplinite
Sursă foto: GDS

Elevii din România cuprinși în învățământul primar, gimnazial, liceal și post-liceal beneficiază de transport gratuit pe toată perioada anului școlar. Pot circula cu mijloacele de transport în comun, moetropolitan, județean, rutier, naval, feroviar precum și metroul.

Acest drept al elevilor la transport gratuit este cuprins în art. 83 din Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023.

Transport gratuit pentru toți elevii din România

Potrivit prevederilor legale, decontarea transportului se face în două modalități după cum urmează. În cazul în care există serviciu public județean de transport, iar între operatorii de transport și consiliile județene există contracte de delegare, operatorii vor elibera abonamente cu titlu gratuit și, ulterior, vor primi contravaloarea acestora de la inspectoratele școlare.

În situația în care nu există mijloace de transport public pe rutele de deplasare, elevii vor beneficia de o sumă forfetară stabilită de Consiliile Județene și avizată de ANRSC. Măsura vine în contextul în care elevi din mai multe jdețe au reclamat faptul că nu beneficiază de transport gratuit.

Ministerul Educației a emis punct de vedere în care a precizat că în cele14 județe în care autoritățile nu au asigurat transportul  elevilor, de la 1 februarie elevii vor pimi sumele forfetare amintite.

Transport gratuit pentru elevi
Sursa foto: Stirileprotv

Studenții au și ei beneficii

De asemenea, ministerul a mai precizat că operatorii de transport care au asigurat transport gratuit pentru elevi și care au trimis documentele doveditoare inspectoratelor școlare vor primi sumele aferente la nivelul valorii medii lei/km la nivel național.

Spre deosebire de elevi, care beneficiază de tranpsort gratuit, studenții de până în 30 de ani care sunt incluși în sistemul de învățământ la zi au transport redus cu 90% atât la metrou, abuz și tren, pe toată durata anului calendaristic. Drept stipulat în art. 128 din legea educației în învățământul superior 199/2023.

Transport gratuit de la 1 feburarie

Prin această decizie România intră în rândul statelor europene care oferă transport gratuit pentru elevi. De exemplu, în Porugalia guvernul a informat toate companiile de transport că începând de la 1 ianuarie toți elevii și studenții au dreptul la un permis gratuit.

Drept urmare, toti tinerii lusitani până în 23 de ani pot beneficia de permisul universal gratuit. Pentru elevii până în 18 ani permisul se eliberează automat, iar cei peste acest prag vor trebui să prezinte o adeverință de la unitatea de învățământ.

Bani pentru elevi navetă
Sursă foto: GDS

Facilitățile elevilor din Franța

Nu același lucru putem spune despre Franța Când vine vorba de transport gratuit pentru elevi această regulă nu mai este valabilă. Elevii și studenții își plătesc din banii proprii abonamentele. Trebuie precizat că orașele din Franța au propriul mod de organizare.

Sunt doar câteva orașe din Hexagon unde elevii și rezidenții, indiferent de vârstă beneficiază de gratuite pentru transport. Este vorba de orașele Montepellier și Dunkerque. Administrația din Valenciennes oferă gratuitate pentru transportul în comun doar rezidenților cu vârste de sub 25 de ani. La fel se întâmplă și în Strasbourg, unde doar elevii sub 18 ani sunt scutiți de plata biletelor și abonamentelor pentru transportul public.

În Paris, doar elevii din pre-universitar pot primi rambursarea integrală a permisului de transport public, iar în unele cazuri se aplică tarife preferențiale pentru tineri, potrivit G4Media.

toma@mediaflux.ro Toma Enescu are o pasiune pentru presă, literatură și politică. Îi place să fie informat și este mereu la curent cu ce se întâmplă în ... vezi toate articolele