NEWS

Val de reacții în întreaga lume privind decesul opozantului rus Alexei Navalnîi. ”Este o crimă”

Val de reacții în întreaga lume privind decesul opozantului rus Alexei Navalnîi. Este o crimă
sursa foto: Facebook

Val de reacții în întreaga lume privind decesul opozantului rus Alexei Navalnîi. Liderul opoziției ruse și principalul critic al lui Putin a murit vineri la vârsta de 47 de ani, într-un penitenciar din apropierea Cercului Polar. El a revenit în Rusia după ce s-a recuperat după ce a fost otrăvit aproape fatal în 2020, susținătorii săi susținând că tentativa de omor a fost orchestrată chiar de Kremlin.

Prima reacție din România

El a fost imediat încarcerat la sosirea sala Moscova, iar vineri nu a putut fi resuscitat de medici când și-a pierdut cunoștința după ce a ieșit la o plimbare, a declarat serviciul penitenciar.

După moartea sa au sosit reacții din întreaga lume.

Din România, preşedintele Senatului, liderul PNL Nicolae Ciucă, a transmis că este profund întristat de moartea opozantului rus Aleksei Navalnîi, menţionând că a fost o „voce fermă pentru democraţie”, iar această pierdere tragică subliniază necesitatea urgentă „a unei democraţii reale în Rusia”.

Val de reacții în întreaga lume privind decesul opozantului rus Alexei Navalnîi

Preşedintele Consiliului European Charles Michel spune că UE consideră ”regimul rus” drept ”singurul responsabil de moartea tragică” a opozantului rus Alekjsei Navalnîi, potricvit Le Monde.

Șeful NATO, Jens Stoltenberg, a presat Kremlinul să răspundă și să clarifice faptele legate de moartea lui Navalny.

„Sunt profund întristat și îngrijorat de rapoartele venite din Rusia potrivit cărora Alexei Navalnîi a murit, toate faptele trebuie stabilite, iar Rusia are întrebări serioase la care trebuie să răspundă”, a declarat Stoltenberg.

La rândul său, ministrul francez de Externe Stéphane Séjourné a declarat că ”moartea sa în colonia penitenciară ne aminteşte realitatea regimului lui Vladimir Putin”.

Moartea lui Navalnîi este o „veste teribilă” și o „tragedie uriașă” pentru poporul rus, a declarat și premierul britanic Rishi Sunak.

Cancelarul Germaniei, Olaf Scholz, a condamnat moartea lui Navalnîi în închisoare. El a vorbit despre „marele curaj” care l-a determinat să se întoarcă în Rusia după ce s-a recuperat la Berlin în urma unui atac de otrăvire. „Acum a plătit cu viața acest curaj”, a spus Scholz.

Nu în ultimul rând, laureatul Premiului Nobel pentru Pace Dmitri Muratov, redactor-şef al ziarului rusesc Novaia Gazeta, a declarat vineri pentru agenţia de presă Reuters că moartea liderului de opoziţie rus Aleksei Navalnîi este o „crimă” şi că, în opinia sa, condiţiile din închisoare au dus la decesul său.

Mihnea Tălău. Redactor la MediaFlux. Dedicat presei încă din 1998. Am o diplomă în Drept, un „mic” masterat și o scoală de jurnalism. Am avut norocul și onoarea de a face parte, în decursul ... vezi toate articolele