NEWS

Vremea schimbă foaia în România! Scad temperaturile și vin furtunile. A intrat în vigoare un Cod Galben | UPDATE

Vremea schimbă foaia în România Scad temperaturile și vin furtunile. A intrat în vigoare un Cod Galben | UPDATE
sursa foto: Antena 3 CNN

Vremea se schimbă în România, după ce în ultimele ore a plouat violent în mai multe zone din țară. În următoarele zile sunt vizate alte regiuni ale țării, printre care Muntenia, Oltenia și Dobrogea.

UPDATE: Cod roșu în județul Constanța

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis sâmbătă o avertizare nowcasting Cod roşu de averse torenţiale în trei localităţi din judeţul Constanţa.

Potrivit meteorologilor, până la ora 17:00, în localităţile Hârşova, Ciobanu şi Gârliciu se vor semnala averse torenţiale care vor acumula peste 20 l/mp, intensificări ale vântului.

În zona avertizată s-au acumulat cantităţi de peste 60 l/mp. Avertizările de fenomene periculoase imediate (nowcasting) se emit pentru o perioadă de maximum şase ore, precizează ANM.

UPDATE: Un cod galben de vreme rea a intrat în vigoare până duminică

Un Cod Galben de vreme rea a intrat în vigoare până duminică, 17 septembrie, ora 12, anunță ANM.

Fenomene vizate sunt instabilitate atmosferică și cantități de apă însemnate.

” În Oltenia, vestul Munteniei, sudul Banatului și sud-vestul Transilvaniei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică. Aceasta se va manifesta prin averse și cu caracter torențial, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului (cu rafale de 50…60 km/h) și izolat grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, local, cantitățile de apă vor fi de 20…30 l/mp și pe arii restrânse, îndeosebi în nordul Olteniei, de peste 50…60 l/mp.
Notă: Astăzi (16 septembrie), manifestări de instabilitate atmosferică, dar pe arii mai restrânse, vor fi și în Dobrogea, restul Munteniei și al zonei montane. În funcţie de evoluţia şi intensitatea fenomenelor meteorologice, Administraţia Naţională de Meteorologie va actualiza prezentul mesaj”, anunță meteorologii.

Cod galben de vreme rea în România
sursa foto: ANM

Vremea rea cuprinde mai multe zone din țară

Vremea rea a revenit în aceste zile în majoritatea zonelor ţării, iar inudaţiile au făcut prăpăd în mai multe judeţe din Transilvania . Astfel, în Cluj-Napoca o ploaie torenţială a blocat întreg oraşul și maşinile nu au mai putut circula din cauza apei Inundaţii au fost şi în judeţul Mureş. Turiştii care au vrut să viziteze Turnul cu Ceas din Sighişoara nu au putut să urce scările din cauza apei care curgea şiroaie.

În prezent, furtunile se îndreaptă către Oltenia, Muntenia și Dobrogea.

Avertizările meteo aflate în vigoare pot fi urmărite aici.

Prognoza meteo de sâmbătă, 16 septembrie

Valorile termice vor scădea în sudul şi sud-estul ţriăi, dar vor fi în creştere uşoară în rest, anunță prognoza meteo de sâmbătă, 16 septembrie. AMN anunță că cerul va fi temporar noros. Vor fi averse şi descărcări electrice, local la munte, în Oltenia, Muntenia, Dobrogea şi pe arii mai restrânse în restul teritoriului.

Cantitățile de apă vor depăși izolat 20…30 l/mp. Vântul va sufla slab şi moderat, cu uşoare intensificări în sud-est. Temperaturile maxime se vor încadra între 21 şi 28 de grade, iar cele minime vor fi cuprinse între 9 grade în estul Transilvaniei şi 20 de grade pe litoral. Dimineaţa şi noaptea, pe suprafeţe mici, în special pe văi şi în depresiuni, va fi ceață, potrivit ANM.

În București, valorile termice diurne vor continua să scadă şi vor fi apropiate de normele climatologice ale datei. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 25 de grade, iar cea minimă va fi de 13…16 grade.

Cerul va fi temporar noros, iar cu o probabilitate mai mare ziua, vor fi perioade cu averse şi posibil descărcări electrice. Vântul va fi în general moderat în prima parte a intervalului, apoi va deveni slab.

Duminică vremea va fi ușor mai caldă

Duminică, 17 septembrie, vremea va fi uşor mai caldã decât în mod normal la aceastã datã în majoritatea zonelor, astfel cã temperaturile maxime se vor încadra în general între 23 şi 28 de grade, iar cele minime vor fi cuprinse între 11 şi 18 grade, uşor mai scãzute în depresiunile Carpaţilor Orientali.

Cerul va fi variabil, cu înnorãri temporare, averse şi descãrcãri electrice, local la munte, în Maramureş, Transilvania, Oltenia şi izolat în celelalte regiuni. Vântul va sufla slab şi moderat, cu uşoare intensificãri în sud-vest şi sud-est. Dimineaţa şi noaptea, pe suprafeţe mici, vor fi condiţii de ceaţã.

În Capitală valorile termice diurne vor creşte uşor, atfel cã temperatura maximã va fi de 26…28 de grade. Cerul va fi variabil, cu unele înnorãri în prima parte a zilei, dar condiţiile de ploaie vor fi reduse. Vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura minimã va fi de 12…15 grade. Dimineaţa şi noaptea vor fi condiţii de ceaţã.

De luni se încălzește

Luni, 18 septembrie, vremea va fi mai caldã decât în mod obişnuit pentru aceastã perioadã în jumãtatea de nord a ţãrii, iar în rest valorile termice vor fi apropiate de mediile multianuale. Cerul va fi variabil, cu înnorãri temporare, averse slabe şi descãrcãri electrice, local la munte şi pe arii restrânse în regiunile din jumãtatea vesticã a ţãrii.

Vântul va sufla slab şi moderat, cu uşoare intensificãri în sudul Banatului şi în Dobrogea. Temperaturile maxime se vor încadra între 21 şi 29 de grade, iar cele minime între 8 şi 18 grade, cu valori mai mici în depresiunile din estul Transilvaniei, iar în București vremea va fi frumoasă.

Iarna vine mai devreme în 2023

Un nou Vortex Polar se formează în stratosferă deasupra Polului Nord. Fenomenul se extinde rapid și va continua să se consolideze spre iarna anului 2023/2024. Probabilitatea ca iarna să vină în anul 2023 mai repede decât de obicei este de 90%, potrivit experților.

claudiu.popa@mediaflux.ro - Claudiu Popa este jurnalist, fotograf și țăran în timpul liber. Cochetează cu presa încă din liceu, când a scris la ziarele Informația Prahovei sau Actualitatea Prahoveană. ... vezi toate articolele