Emisarul Casei Albe Steve Witkoff şi ginerele lui Donald Trump, Jared Kushner, ajung în Geneva zilele acestea pentru a discuta cu negociatori iranieni în programul nuclear al Teheranului, anunţă Casa Albă. Ulterior, aceștia vor participa la negocierile trilaterale privind războiul din Ucraina alături de oficiali de la Kiev și Moscova.
Un oficial american a confirmat AFP sub protecţia anonimatului că cei doi – principalii negociatori ai lui Donald Trump cu Iranul -, urmează să reprezinte Statele Unite la negocieri.
Teheranul urmează să fie reprezentat de către ministrul iranian de Externe Abbas Araghchi, a anunţat duminică Ministerul iranian de Externe.
El se va întâlni cu omlogii săi din Elveţia şi Oman şi cu directorul general al Agenţiei Internţaionale a Energiei Atomice (AIEA) Rafael Grossi.
Potrivit Teheranului, aceste negocieri ”indirecte” urmează să aibă loc marţi şi să fie mediate de sultanatul Oman, arată AFP.
Teheranul şi Washingtonul au reluat dialogul, la Muscat, capitala Omanului, la 6 februarie, la mai multe luni după eşecul unor negocieri precedente, întrerupte în iunie de Războiul de 12 Zile lansat de Israel în Iran.
Statele Unite au bombardat atunci instalaţii nucleare iraniene. Aceste noi negocieri intervin în contextul în care Statele Unite au ameninţat Iranul cu o intervenţie militară, în urma reprimării sângeroase a unei contestări a puterii iraniene la începutul lui ianuarie.
După negocierile cu Iranul. Witkoff şi Kushner urmează să participe la negocieri între Rusia şi Ucraina, la Geneva, sub egida Statelor Unite.
Kremlinul a anunţat luni că „problemele principale”, inclusiv aspectele sensibile legate de teritorii, fac parte din agenda discuţiilor de pace privind Ucraina, preconizate să aibă loc săptămâna aceasta la Geneva, potrivit Reuters.
Discuţiile tripartite, între Rusia, Ucraina şi SUA, sunt programate pentru marţi şi miercuri la Geneva într-un moment în care Kievul se află sub presiunea în creştere a SUA de a încheia un acord, iar Moscova îi cere să-i cedeze întreaga zonă a Donbasului (care istoric include nu doar regiunile Lugansk şi Doneţk, ci şi părţi din estul regiunii Dnipropetrovsk).
Kremlinul a confirmat că delegaţia rusă va fi condusă de Vladimir Medinski, consilier al preşedintelui Vladimir Putin, a cărui revenire a suscitat scepticism la Kiev şi în multe cancelarii occidentale.
Referitor la schimbarea şefului echipei de negociatori, Peskov a declarat că preşedintele rus Vladimir Putin afirmase anterior, în mai multe rânduri, că „Medinski rămâne şeful delegaţiei ruse de negociere”.
În plus, Rusia „va extinde delegaţia cu această ocazie” şi va participa, de exemplu, şi viceministrul de externe, Mihail Galuzin, care a luat deja parte la negocierile care au avut loc anul trecut în Turcia.
Peskov a indicat că din delegaţia rusă mai face parte Igor Kostiukov, şeful Direcţiei principale de informaţii de pe lângă Statul Major al armatei ruse (GRU), iar trimisul special al preşedintelui Vladimir Putin, Kirill Dmitriev, merge şi el la Geneva, unde va participa la un grup de lucru separat pe probleme economice.
În atacul său din noaptea de duminică spre luni, Rusia a lansat asupra Ucrainei patru rachete de croazieră hipersonice Zircon, o rachetă balistică Iskander-M şi o rachetă ghidată Kh-31P, au comunicat Forţele aeriene ucrainene într-un prim raport al zilei, relatează EFE.
Potrivit acestora, apărarea antiaeriană ucraineană a interceptat doar două rachete hipersonice Zircon, despre care conducerea Rusiei afirma că pot ocoli orice sistem de apărare antiaeriană existent sau potenţial.
Una din rachetele ruseşti a lovit un obiectiv în Ucraina, dar Forţele aeriene ucrainene nu au făcut precizări despre ţinta lovită.
„În prezent, sunt adunate informaţii despre celelalte trei rachete inamice” utilizate de Rusia în atacul de noaptea trecută, se afirmă în raportul militar citat.
În acest bombardament nocturn, Rusia a utilizat 62 de drone cu rază lungă de acţiune, dintre care 52 au fost neutralizate, iar alte nouă au afectat diverse obiective în Ucraina.
De cealaltă parte, autorităţile ruse au informat despre un atac masiv ucrainean cu drone asupra regiunii de graniţă ruse Briansk, cel mai mare de la începutul războiului, care – potrivit acestora – a lăsat duminică fără electricitate şi căldură o parte a locuitorilor acestei regiuni.
Marţi, la Geneva, începe o nouă rundă de discuţii trilaterale între Ucraina, Rusia şi SUA pentru a se pune capăt războiului declanşat de Moscova.