LIFESTYLE

5 semne că ai metabolismul leneș. Motivul pentru care nu slăbești

5 semne că ai metabolismul leneș. Motivul pentru care nu slăbești

Atunci când ai un metabolism leneș sau lent, așa cum spun medicii, viteza cu care slăbești este, evident, mai mică. Aceasta nu este, însă, singura problemă pentru că metabolismul leneș vine la pachet cu o sumedenie de alte neplăceri din punctul de vedere al sănătății.

„Indiferent de momentul zilei sau starea psihică, organismul are nevoie de energie pentru a funcționa, iar aceasta este furnizată prin intermediul proceselor metabolice. Procesele prin intermediul cărora corpul nostru transformă alimentele și băuturile pe care le consumăm în energie poartă numele de metabolism. În această categorie intră, spre exemplu, digestia sau respirația. De altfel, toate reacțiile chimice necesare bunei funcționări a celulelor sunt atribute ale metabolismului.”, explică nutriționistul Wasim Nazer.

Atunci când ai metabolismul leneș, ai cu siguranță și probleme de greutate, însă rareori obișnuim să pune degetul incriminator pe acest cuml de procese naturale care se întâmplă în organism. Tocmai de aceea, specialistul nutriționist a făcut un top 7 al acelor semne care arată clar că ai un metabolism leneș.

5 semne că ai metabolismul leneș. Motivul pentru care nu slăbești

1. Slăbești foarte greu

Ce trebuie să faci: Mănâncă alimente bogate în nutrienţi, precum fructele, legumele, carnea şi lactatele slabe sau nucile.

2. Nu ai energie

Un metabolism lent este tradus, deseori, de această stare de epuizare aproape inexplicabilă. Dormi mai mult, pentru că, de exemplu, o noapte de nesomn îţi încetineşte sistemul metabolic cu cinci la sută pe toata durata zilei respective. Așadar, te poți îngrășa dacă nu dormi suficient.

VĂ RECOMANDĂM ȘI: Condiții „neașteptate” pentru românii care vor să ia bani de la stat

3. Ai probleme cu digestia

Dacă ai metabolismul lent, cel mai probabil te confrunţi şi cu o digestie care nu se desfăşoară în parametri normali. Dacă ai parte de constipaţie, balonare, reflux gastroesofagian şi discomfort general, e clar că ar trebui să schimbi ceva. Cerealele integrale, fructele şi legumele îţi vor menţine digestia în parametri optimi, iar lipsa de alimente procesate va permite accelerarea metabolismului.

4. Îți este frig chiar și vara

Dacă simţi mereu că îţi este frig, chiar şi vara, poate fi semn că metabolismul tău este leneş. Alimentele grase cauzează apariţia unor depuneri pe artere, ceea ce împiedică circulaţia corectă a sângelui. Pe măsură ce îţi schimbi alimentaţia şi stilul de viaţă. metabolismul devine mai rapid şi circulaţia se îmbunătăţeşte semnificativ.

5. Ai valori mari ale tensiunii arteriale

Tensiunea crescută te duce cu gândul, fără discuții, la un metabolism lent, deseori din cauza greutăţii sporite şi a stresului, însă în momentul în care faci nişte schimbări care ajută metabolismul să devină mai accelerat, implicit vei observa şi o îmbunătăţire a circulaţiei sângelui şi un nivel ceva mai scăzut al tensiunii.

Ileana Voicu Ghinea este absolventă a Facultății de Jurnalism, din cadrul Univerității Media. A debutat în presă în anul 2004, în echipa Revistei Apropo, a lucrat și pentru Revista Pro TV Magazin, ... vezi toate articolele