LIFESTYLE

A fost inventat reactorul cu energie solară care captează dioxidul de carbon din aer pentru a produce combustibil sustenabil

A fost inventat reactorul cu energie solară care captează dioxidul de carbon din aer pentru a produce combustibil sustenabil
sursa foto: Universitatea Cambridge

Cercetătorii britanici au dezvoltat un reactor care extrage dioxidul de carbon direct din aer și îl transformă în combustibil durabil, folosind lumina soarelui ca sursă de energie, arată Science Daily.

A fost inventat reactorul cu energie solară care captează dioxidul de carbon din aer pentru a produce combustibil sustenabil

Cercetătorii au dezvoltat un reactor care extrage dioxidul de carbon direct din aer și îl transformă în combustibil durabil, folosind lumina soarelui ca sursă de energie.

Cercetătorii de la Universitatea din Cambridge susțin că reactorul lor alimentat cu energie solară ar putea fi utilizat pentru a produce combustibil care să alimenteze mașinile și avioanele sau numeroasele produse chimice și farmaceutice pe care ne bazăm. De asemenea, ar putea fi utilizat pentru a genera combustibil în locuri izolate sau fără rețea, arată Science Daily.

Spre deosebire de majoritatea tehnologiilor de captare a carbonului, reactorul dezvoltat de cercetătorii de la Cambridge nu necesită energie pe bază de combustibili fosili sau transportul și stocarea dioxidului de carbon, ci transformăCO2 atmosferic în ceva util folosind lumina soarelui. Rezultatele sunt raportate în revista Nature Energy.

Posibilă soluție la criza climatică

Captarea și stocarea carbonului (CSC) a fost prezentată ca o posibilă soluție la criza climatică și a primit recent o finanțare de 22 de miliarde de lire sterline din partea guvernului britanic. Cu toate acestea, CSC consumă multă energie și există preocupări cu privire la siguranța pe termen lung a stocăriiCO2 presurizat la mare adâncime în subteran, deși în prezent sunt efectuate studii de siguranță.

„În afară de cheltuieli și de intensitatea energetică, CSC oferă o scuză pentru a continua arderea combustibililor fosili, care este cauza crizei climatice”, a declarat profesorul Erwin Reisner, care a condus cercetarea. „CCS este, de asemenea, un proces necircular, deoareceCO2 presurizat este, în cel mai bun caz, stocat în subteran pe termen nelimitat, unde nu este util nimănui.”

„Ce-ar fi dacă, în loc să pompăm dioxidul de carbon în subteran, am face ceva util din el?”, a declarat primul autor, Dr. Sayan Kar, de la Departamentul de Chimie Yusuf Hamied din Cambridge. „CO2 este un gaz cu efect de seră dăunător, dar poate fi transformat și în substanțe chimice utile, fără a contribui la încălzirea globală.”

Grupul de cercetare al lui Reisner se concentrează pe dezvoltarea de dispozitive care transformă deșeurile, apa și aerul în combustibili și substanțe chimice practice. Aceste dispozitive se inspiră din fotosinteză: procesul prin care plantele transformă lumina soarelui în hrană. Dispozitivele nu utilizează energie din exterior: fără cabluri, fără baterii – tot ce le trebuie este energia soarelui.

Cel mai nou sistem al echipei preiaCO2 direct din aer și îl transformă în gaz de sinteză: un intermediar-cheie în producerea multor substanțe chimice și farmaceutice. Cercetătorii spun că abordarea lor, care nu necesită transport sau stocare, este mult mai ușor de extins decât dispozitivele anterioare alimentate cu energie solară.

Reactor de flux alimentat cu energie solară

Dispozitivul, un reactor de flux alimentat cu energie solară, utilizează filtre specializate pentru a captaCO2 din aer pe timp de noapte, la fel cum un burete absoarbe apa. Când răsare soarele, lumina solară încălzeșteCO2-ul captat, absorbind radiații infraroșii, iar o pulbere semiconductoare absoarbe radiațiile ultraviolete pentru a declanșa o reacție chimică care transformăCO2-ul captat în gaz de sinteză solar. O oglindă amplasată pe reactor concentrează lumina solară, făcând procesul mai eficient.

Cercetătorii lucrează în prezent la conversia gazului de sinteză solar în combustibili lichizi, care ar putea fi utilizați pentru a alimenta mașini, avioane și altele – fără a adăuga mai multCO2 în atmosferă.

„Dacă am realiza aceste dispozitive la scară largă, ele ar putea rezolva două probleme deodată: eliminareaCO2 din atmosferă și crearea unei alternative curate la combustibilii fosili”, a declarat Kar. „CO2 este văzut ca un produs rezidual dăunător, dar este, de asemenea, o oportunitate”.

Cercetătorii spun că o oportunitate deosebit de promițătoare este în sectorul chimic și farmaceutic, unde gazul de sinteză poate fi transformat în multe dintre produsele pe care ne bazăm în fiecare zi, fără a contribui la schimbările climatice. Ei construiesc o versiune la scară mai mare a reactorului și speră să înceapă testele în primăvară.

Dacă va fi extins, cercetătorii spun că reactorul lor ar putea fi utilizat într-un mod descentralizat, astfel încât, teoretic, indivizii și-ar putea genera propriul combustibil, ceea ce ar fi util în locuri izolate sau în afara rețelei.

„În loc să continuăm să săpăm și să ardem combustibili fosili pentru a produce produsele pe care am ajuns să ne bazăm, putem obține totCO2 de care avem nevoie direct din aer și să-l reutilizăm”, a declarat Reisner. „Putem construi o economie circulară și durabilă – dacă avem voința politică de a o face.”

Tehnologia este comercializată cu sprijinul Cambridge Enterprise, ramura de comercializare a universității. Cercetarea a fost sprijinită în parte de UK Research and Innovation (UKRI), Consiliul European pentru Cercetare, Academia Regală de Inginerie și Cambridge Trust. Erwin Reisner este membru al St John’s College, Cambridge.

claudiu.popa@mediaflux.ro - Claudiu Popa este jurnalist, fotograf și țăran în timpul liber. Cochetează cu presa încă din liceu, când a scris la ziarele Informația Prahovei sau Actualitatea Prahoveană. ... vezi toate articolele