Adunarea Generală a Națiunilor Unite a votat pentru a cere o încetare imediată a focului umanitar în Gaza, devastată de război, într-o replică la adresa Statelor Unite, care au blocat în mod repetat apelurile la încetarea focului în Consiliul de Securitate al ONU, transmite CNN.
O majoritate de 153 de națiuni au votat marți pentru rezoluția de încetare a focului în cadrul sesiunii speciale de urgență a Adunării Generale a ONU, în timp ce 10 au votat împotrivă și 23 s-au abținut.
În timp ce un vot al Adunării Generale este semnificativ din punct de vedere politic și considerat ca având o greutate morală, acesta nu este obligatoriu, spre deosebire de o rezoluție a Consiliului de Securitate, scrie CNN.
Săptămâna trecută, SUA au opus veto unei rezoluții de încetare a focului în cadrul Consiliului de Securitate, care fusese aprobată de o majoritate a puternicului organism format din 15 membri.
Scurta rezoluție de marți solicită încetarea focului, respectarea de către toate părțile a dreptului internațional și accesul umanitar pentru ostatici, precum și eliberarea „imediată și necondiționată” a acestora. Aceasta conține în special un limbaj mai puternic decât un vot din octombrie în cadrul adunării, care a cerut un „armistițiu umanitar susținut”.
Votul, salutat ca fiind „istoric” de către ambasadorul palestinian la ONU, Riyad Mansour, are loc în timp ce războiul dintre Israel și Hamas intră în a treia lună și în timp ce medicii și grupurile umanitare trag semnale de alarmă cu privire la situația umanitară din Gaza asediată. Mai mult de 18.000 de persoane au fost ucise în Gaza de la izbucnirea luptelor, a declarat luni Ministerul Sănătății din enclavă, controlat de Hamas.
Rezoluția „nu „solicită” sau „îndeamnă” – ea cere, și nu vom avea odihnă până când nu vom vedea că Israelul nu se conformează acestei cereri”, a declarat Mansour.
O încetare a focului este necesară pentru a transporta cantitățile „masive” de asistență umanitară de care are nevoie populația civilă asediată din Gaza, a adăugat el.
Israelul a declarat că nu-și va opri campania militară până când nu va eradica gruparea palestiniană Hamas, care controlează Gaza, după atacul din 7 octombrie asupra Israelului, care a ucis 1.200 de persoane și a dus la răpirea a aproximativ 240 de persoane, potrivit autorităților israeliene. Se crede că peste 100 de ostatici sunt încă în captivitate în Gaza.
Înaintea votului de marți, ambasadorul israelian la ONU, Gilad Erdan, a descris rezoluția ca fiind o încercare „rușinoasă” de a lega mâinile Israelului, avertizând că „continuarea operațiunii Israelului în Gaza este singura modalitate prin care orice ostatici vor fi eliberați”.
Israelul a respins apelurile anterioare pentru încetarea focului, deși a acceptat un armistițiu de șapte zile pentru eliberarea ostaticilor israelieni deținuți în Gaza.
Israelul a votat împotriva rezoluției de marți, alături de SUA, Papua Noua Guinee, Paraguay, Austria, Republica Cehă, Guatemala, Liberia, Micronezia și Nauru.
„Avem o prioritate singulară – una singură – de a salva vieți”, a declarat președintele Adunării Generale, Dennis Francis, în deschiderea sesiunii de urgență de marți după-amiază, avertizând că civilii din Gaza nu au unde să se adăpostească în siguranță din cauza luptelor și a bombardamentelor aeriene.
„Chiar și războiul are reguli și este imperativ să prevenim orice abatere de la aceste principii și valori – a căror valabilitate rezidă în aplicarea lor universală”, a spus el.
În condițiile în care infrastructura vitală a fost distrusă în dărâmături și accesul limitat la apă, medicamente și alimente, mai mulți civili din Gaza ar putea sfârși prin a muri din cauza bolilor decât din cauza bombelor și rachetelor, au avertizat oficialii ONU. Foametea este o problemă din ce în ce mai mare în enclavă.
Adresându-se adunării, ambasadoarea SUA la ONU, Linda Thomas-Greenfield, a declarat că Washingtonul este „de acord că situația umanitară din Gaza este dezastruoasă… și că civilii trebuie să fie protejați cu ajutorul dreptului umanitar internațional”, dar a îndemnat națiunile să susțină un amendament la rezoluția de condamnare a Hamas, care nu a trecut.
„O încetare a focului în acest moment ar fi, în cel mai bun caz, temporară și, în cel mai rău caz, periculoasă”, a spus ea. „Periculos pentru israelieni, care ar fi supuși unor atacuri neîncetate, dar și periculos pentru palestinienii care merită șansa de a-și construi un viitor mai bun, liberi de un grup care se ascunde în spatele unor civili nevinovați.”
În ruptură cu vecinul său sudic, Canada și-a exprimat votul în sprijinul rezoluției, premierul Justin Trudeau emițând o declarație comună cu liderii Australiei și Noii Zeelande în sprijinul „eforturilor internaționale urgente pentru o încetare a focului durabilă”.
Între timp, reprezentantul Africii de Sud, Mathu Joyini, a invocat „propria experiență dureroasă a țării sale în trecutul unui sistem de apartheid” pentru a sublinia colegilor săi necesitatea de a „acționa în conformitate cu dreptul internațional”.
Votul de marți, a spus ea, „reprezintă o oportunitate pentru noi de a ilustra faptul că organizația care a fost creată pentru a da speranță pentru pace nu este surdă la suferința celor mai vulnerabili”.
Într-o scurtă declarație, Izzat Al-Rishq, membru al Biroului Politic al Hamas, a salutat rezoluția și a condamnat ceea ce el a numit un „război de genocid și de purificare etnică” împotriva poporului palestinian.